هفت‌برکه (گریشنا): اگر هنوز وقت نکرده‌اید برای سفره هفت‌سین ماهی قرمز تهیه کنید، حتما هنگام خرید، توصیه‌های دامپزشکی را رعایت کنید.

به گزارش روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان گراش، دکتر ایزدی، سرپرست اداره دامپزشکی شهرستان گراش، با اشاره به این که ماهی قرمز سالم، دارای ظاهر و تحرک مناسب و شنای متعادل (افقی، نه عمودی) است، توصیه‌های بهداشتی لازم جهت خرید ماهی قرمز را بیان کرد. این توصیه‌ها بدین شرح است:

از خرید ماهیانی که دارای علائم زیر هستند خودداری شود:

۱) باله‌ها به صورت تاخورده و جمع شده در آمده باشند.

۲) در اطراف دهان یا سطح بدن، لکه‌های پنبه‌مانند مشاهده شود.

۳) روی سطح بدن، زخم یا لکه‌های سفید متمایل به خاکستری یا قرمز مشاهده شود.

۴) ماهی بی‌قرار باشد و بدون آن که در یک جا قرار گیرد، پیوسته بدن خود را به اطراف بمالد.

۵) چشم‌ها به صورت یک‌طرفه یا دوطرفه بیرون زده باشد.

۶) پولک‌های ماهی ریخته باشد.

دکتر سروش اسدی، کارشناس اداره دامپزشکی گراش نیز افزود: «احتمال بروز بیماری‌های پوستی از طریق تماس با ماهیان قرمز وجود دارد که می‌توان با شست‌وشوی کامل دست‌ها با آب و صابون بعد از هر بار دست زدن به آب یا ماهی قرمز، عدم دستمالی چشم، صورت و دهان بعد از کار با آکواریوم یا ظرف نگهداری ماهی و استفاده از دستکش هنگام تماس با ماهی در مورد افراد حساس و دارای آلرژی از بروز آن جلوگیری کرد.»

دکتر اسدی چند توصیه را نیز از دکتر حامی برای نگهداری ماهی قرمز نقل می‌کند:

۱) آب مورد استفاده ماهیان قرمز باید بهداشتی باشد و آب شرب شبکه آبرسانی شهری باید جهت کلرزدایی و تبادل گازها، قبل از مصرف حداقل ۴۸ ساعت در ظروف دهان‌گشاد نگهداری و ذخیره شود.

۲) میزان آب مورد نیاز برای هر ماهی قرمز انگشت قد، یک لیتر در نظر گرفته شود.

۳) تعویض آب تنگ ماهی‌های قرمز دو بار در هفته کافی است.

۴) تغذیه ماهی باید دو بار در روز و با غذاهای شناور که در آکواریوم فروشی‌ها موجود است صورت گیرد.

۵) غذادهی باید به اندازه‌ای باشد که ماهی در مدت یک تا دو دقیقه آن را مصرف کند؛ غذادهی بیش از حد لازم باعث انباشته شدن مواد آلی و دفعی در آب و در نتیجه، مسموم شدن ماهی خواهد شد.

۶) بهترین دما برای زندگی ماهی قرمز حدود ۱۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.

۷) در صورت عدم تمایل به نگهداری ماهی پس از ایام نوروز، از رهاسازی ماهی در منابع آبی خودداری شود؛ به این منظور می‌توان از مکان‌های مشخص شده توسط شهرداری استفاده کرد.

Mahi Norooz