هفت‌برکه – گریشنا: عبدالوهاب نظری عاشق خواندن داستان‌هایش بود. او حدود یک سال پیش، سختی آمدن به سینما فرهنگ گراش را قبول کرد تا برای دوست‌داران ادبیات، داستان بخواند. راهش دور بود. از خانه‌ی پدری‌اش در بلوار شهدا تا بلوار سرداران با ویلچر برقی‌اش آمد و ویلچرنوشت‌هایش را خواند. از چنین برنامه‌هایی در بندرعباس (شهری که اغلب در آن ساکن بود)، شیراز و جاهای دیگر هم استقبال می‌کرد. هیچ‌کس نمی‌توانست مثل خودش، داستان‌هایش را بخواند و طنز غریب آنها را در روح و روان شنونده فرو کند.

او امروز صبح، بعد از یک دوره‌ی طولانی مبارزه با بیماری، در بندرعباس درگذشت. کاش علاوه بر یک مجموعه داستانی که چاپ کرد، و ویلچرنوشت‌هایی که در کانال تلگرامی‌اش منتشر می‌کرد، صداهای بیشتری از خودش به یادگار گذاشته باشد.

AbdolVahab Nazari 01

عبدالوهاب نظری متولد ۱۳۶۳ از پدری گراشی و مادری لاری بود. او دوره‌ی تحصیل خود را در بندرعباس گذراند و آنجا به خانه‌ی دومش بدل شد. در ۱۲ سالگی، به عارضه‌ای دچار شد که معلولیت دائم او از ناحیه نخاع و وابستگی همیشگی‌اش به ویلچر را به دنبال داشت. «ویلچرنوشت‌ها» از دل همین وابستگی بیرون آمد؛ داستان‌هایی به شدت شخصی، با طنزی عجیب و تاثیرگذار، که روایت تجربه‌ها و دریافت‌های یک نویسنده معلول از معلولیت خودش بود.

اما بی‌انصافی است که عبدالوهاب را به ویلچرنوشت‌هایش محدود کرد. به نوشته ایسنا، او فعالیت حرفه‌ایش در ادبیات را از سال ۸۵ آغاز کرد و برگزیده شدن در جشنواره استانی «‌چی‌چی‌کا» یکی از اولین موفقیت‌هایش در این زمینه بود. مجموعه داستان «خسته‌ام، فقط همین» یکی از آثار منتشر شده عبدالوهاب نظری است که سال ۹۳ توسط نشر افکار به چاپ رسید. علاوه بر آن کتاب «بالش ابری» هم دیگر مجموعه داستان اوست که قرار بوده از سوی نشر نیماژ منتشر شود.

او که در یک سال اخیر با شدت بیشتری با بیماری مبارزه می‌کرد، در نهایت امروز  ۱۵ دی‌ماه در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس از قاب این زندگی پر کشید. خبرگزاری صدا و سیمای هرمزگان نوشته است پیکر این داستان‌نویس جوان فردا در بندرعباس تشیع می‌شود.

AbdolVahab Nazari 02