هفت برکه – گریشنا: انجمن هواشناسی هوای جنوب بعد از این، حال و هوای آسمان شهر را رصد نمی‌کند. حمایت نشدن اعضای این انجمن از سوی مسئولین، بعد از ۸ سال فعالیت مستمر، مسیر این انجمن را به سوی غیرفعال شدن کشاند.

به گزارش هفت‌برکه، صبح امروز کانال هواشناسی هوای جنوب این خبر را با تیتر «توقف فعالیت‌های انجمن هواشناسی “هوای جنوب”» اعلام کرد. در شرح این خبر آمده است: «انجمن هوای جنوب که از سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در حوزه پیش‌بینی آب و هوا در سطح شهرستان گراش و جنوب کشور آغاز کرده بود که هزینه‌های جاری انجمن را خود اعضا تامین می‌کردند (خرید ادوات هواشناسی، برگزاری کنفرانس‌ها، هزینه‌های جاری و …) و به دلیل عدم حمایت‌های مادی و معنوی ارگان‌های دولتی و غیر دولتی، از امروز فعالیت رسمی خود را متوقف خواهد کرد و بالطبع آن مطالبی نیز به کانال تلگرامی و سایر شبکه‌های اجتماعی ارسال نخواهد شد.»

محمود آذرآئین، مسئول انجمن هواشناسی هوای جنوب، در گفت‌وگو با هفت‌برکه، پیشینیه‌‌ای از این انجمن ارائه داد و گفت: «ما از سال ۹۰ برای عضوگیری و فراهم کردن مقدمات فعالیت انجمن اقدام کردیم و از سال ۹۴ فعالیت خود را به صورت رسمی شروع کردیم. در طول این مدت خرید دستگاه باران‌سنج و هزینه‌های جاری انجمن حدود ۵ میلیون هزینه‌بر بوده است که کل این مبلغ با هزینه‌ی شخصی اعضا تامین شده است. ما تنها یک بار کنفرانسی را در مدرسه‌ی محبی برگزار کردیم و بعد از آن سایر جلسات و کنفرانس‌های ما به اصرار اعضا که مایل به تشکیل جلسه در فضای باز بودند در باغ آقای محسنی برگزار شده است. در طول این مدت ۲۰ نفر به صورت رسمی عضو انجمن هواشناسی گراش بودند و با ما همکاری داشتند و با حدود ۲۰۰  نفر نیز به صورت مجازی برای رصد کردن هوای شهرهای مختلف جنوب غرب ایران در ارتباط بودیم که از طریق زیرمجموعه‌ی ما اطلاعات کسب می‌کردند.»

آذرآیین درباره نتیجه این فعالیت‌ها نیز می‌گوید: «سایت هوای گراش به صورت روزانه فعال بود و در روز حدود دو تا سه هزار نفر بازدیدکننده دارد. کانال هوای جنوب نیز هزار و نهصد و نود و شش عضو دارد که با انتشار خبر عدم فعالیت، امروز از تعداد اعضا کاسته شد. ما در این مدت با هزینه‌ی شخصی موفق به خرید دو دستگاه باران‌سنج و دماسنج شدیم، اما پیگیری ما برای خرید دستگاه‌های دیگری که پیش‌بینی‌های ما را دقیق‌تر می‌کرد، مانند تشعشع‌سنج، رطوبت‌نگار، رطوبت‌سنج، فشار‌سنج و سایر اداوات هواشناسی به دلیل عدم حمایت بی‌نتیجه ماند.»

او در ادامه دلایل این تصمیم را مطرح کرد: «یکی از اهداف اصلی فعالیت انجمن، راه‌اندازی ایستگاه هواشناسی و تجهیز و راه‌اندازی اداره هواشناسی بود که با وجود تامین زمین و صادر شدن مجوز و قول‌هایی که فرمانداری و شورای فعلی به ما دادند، هنوز به جایی نرسیده است. این شد که اعضا کم‌کم از ادامه فعالیت دلسرد شدند و بیشتر بار انجمن به روی دوش خودم افتاد. من هم شاغل هستم و هم از لحاظ زمان و هم از لحاظ مالی برای ادامه‌ی فعالیت انجمن در محدودیت هستم. برای همین با رای اعضا تصمیم گرفتیم فعالیت رسمی خودمان را متوقف کنیم و تنها به صورت غیر رسمی در خدمت مردم باشیم.»

او در جواب به این سوال که در چه صورت فعالیت خود را از سرخواهید گرفت، می‌گوید: «ما هیچ نوع حمایتی نه مادی و نه حتی معنوی از سوی مسئولین نشدیم. البته این وضعیت تنها مختص به انجمن ما نیست. توقع می‌رود که مسئولین توجه بیشتری به انجمن‌هایی که در شهر ثمربخش هستند داشته باشند تا اعضای آن دلگرم شوند. مثلا ضرورت نیاز به انجمن هواشناسی در وضعیت بحرانی سال ۹۵ کاملا مشهود بود. فرمانداری، بخشداری، مسئولین سایر شهرهای جنوب استان فارس در آن موقعیت از پیش‌بینی‌های ما استفاده می‌کردند. اگر کمترین حمایت چه از لحاظ مادی و چه از لحاظ معنوی از ما شود ما حاضر به ادامه فعالیت خواهیم بود.»

havashenasi