هفت‌برکه: بیست ‌و هشتمین شماره مجله ادبی «چامه»، ویژه زندگی و آثار موسی بیدج، با شعرها و داستان‌هایی از شاعران و نویسندگان امروز ایران منتشر شد.

Chameh 28

به گزارش هفت‌برکه، بیست و هشتمین شماره مجلۀ ادبی «چامه»، با سردبیری صادق رحمانی در ۱۷۴ صفحه منتشر شد. رحمانی در سرآغاز مجله ادبی «چامه» درباره ویژه‌نامۀ موسی بیدج گفته است: «ترجمۀ شعر، وضعیت ادبیات فارسی در حوزۀ ترجمه، و ماهیت تعامل فرهنگی حاصل از ترجمه کتاب ادبی، سه مقوله‌ای است که  همواره در موضوع بررسی ترجمه، محل بحث بوده است.» سردبیر چامه در ادامه افزوده است: «اگر بتوان آنچه در طول این چهل سال تلاش موسی بیدج را در چند خط خلاصه کرد، این است که او یک‌تنه ایده‌ای را دنبال کرد که نیاز به تشکیلات فرهنگی منسجمی داشت تا بتوان فرهنگ و ادبیات فارسی را به جهان عرب شناساند.»

شعرهایی تازه از شهاب مقربین در بخش شعر آغازین آمده است. گفت‌وگو با موسی بیدج به همراه هشت داستان و شعرهای دوزبانۀ فارسی و عربی در بخش ویژه نامه آمده است. علاوه بر آن شاعران، مترجمان و منتقدانی چون غلامرضا امامی، محمدعلی‌ شمس‌الدین، صادق دارابی، احلام غانم، ایمان طرفه، حسن الوزانی، مژده پاک‌سرشت، علوان سلمان، حسن صراف، ایرج ضیایی، عبدالحمید ضیایی، فرزدق اسدی، صادق رحمانی، شکوفه صمدی، ضیاءالدین خالقی، محمدالامین الکرخی، بهادر باقری، رحمت حقی‌پور و اسکندر صالحی درباره شخصیت ادبی و آثار موسی بیدج قلم زده‌اند.

در بخش شعر زمان آثاری از سیدمحمد روحانی، مصطفا مرتضوی، زینب فرجی، تارا کسرایی، س. م. معراجی، فاطمه رضانژاد، فرشته گزدارازی، سایه هاتفی و مریم علی اکبری به چاپ رسیده است. این بخش را ضیاءالدین خالقی سرپرستی می‌کند.

 در بخش شعر امروز هرمزگان با آثاری از یدالله شهرجو، ابراهیم منصفی،  آنامیس غفوری، ابراهیم آرمات،  سیده زهرا موسوی، راضیه حیدری، صفورا فلکنازی، عارف معلمی، عبدالحمید انصاری‌نسب،  فریبا حمزه‌ای،  مرضیه برمال  و مرضیه روشناس آشنا می‌شوید. نیز عمران رحیمی پور، گفتاری را دربارۀ «یاکوب بومه» در این شماره از چامه به چاپ رسانده است.

این شماره و شماره‌های پیشین مجلۀ ادبی چامه را از فروشگاه‌های اینترنتی فیدیبو، طاقچه و جار بخواهید. صفحات اولیه چامه بیست و هشتم را از اینجا دریافت کنید.