هفت برکه (گریشنا): انجمن خیریه‌ عنیبه به عنوان دومین سمن گراش مجوز ثبت گرفت و  چهار سمن دیگر نیز در نوبت ثبت هستند. 

به گزارش هفت‌برکه، طاهره فروزش، دبیر هیات نظارت بر تاسیس و فعالیت سمن‌ها در فرمانداری گراش، با تایید ثبت دومین انجمن مردم‌نهاد گفت: «انجمن خیریه‌ی عنیبه در تاریخ یکم آبان ۹۶ اولین درخواست خود را برای ثبت شدن ارائه داد. علی‌اکبر فروزش رئیس هیات مدیره و عبدالکریم جعفری مدیر عامل این انجمن هستند.»

او در ادامه با اشاره به حوزه‌ی فعالیت این مرکز خیریه‌ گفت: «جمع‌آوری کمک از خیرین و شناسایی نیازمندان واقعی و توزیع کمک بین نیازمندان با هدف ایجاد پل ارتباطی قوی بین نیازمندان و خیرین جهت رفع نیاز مستمندان جامعه در زمینه‌های جهیزیه، درمان، معیشت، فرهنگی، تحصیلی و … از جمله فعالیت‌هایی است که این انجمن دنبال خواهد کرد.»

فروزش با بیان این که سه موسسه‌ی خیریه‌ی و یک انجمن دیگر در حال طی کردن مراحل برای گرفتن مجوز هستند، می‌گوید: «خانم متین با پیگیری گرفتن مجوز شعبه مجمع خیرین سلامت به دنبال مستقل کردن این مجمع کشوری است. سعید عالمی نیز درخواست گرفتن مجوز موسسه‌ی خیریه‌ی بیمارستان امام علی(ع) گراش را دارد. کسب مجوز موسسه‌ی نیک‌اندیشان گلستان گراش را آقای رضایی دنبال می‌کند و برای طی کردن مراحل ثبت انجمن روانشناسی نیز حمید محمود‌زاده پیگیر است.»

کریم جعفری، مدیر عامل مرکز عنیبه‌ی گراش، در یک گفت‌وگوی تلفنی می‌گوید: «مرکز عنیبه دارای مجوز از کمیته امداد هم است. سرفصل خدمات‌رسانی هر دو مرکز یکی است. دادن وام قرض‌الحسنه، جهیزیه، کمک به ایتام و خانواده‌ی بی‌سرپرست یا کم درآمد، بیماران لاعلاج و دانش‌آموزان بی‌بضاعت و … این دو مرکز در حال حاضر یک جا و در کوچه‌ی شهید فروزان، ساختمان مسجد ولی عصر(عج) مستقر است.»

جعفری با بیان این که نزدیک به ۷۰۰ خانوار در سطح منطقه زیر نظر این مرکز خیریه‌ هستند، توضیح می‌دهد: «از این تعداد ۲۰۰ خانوار دارای فرزندان یتیم هستند. اما نحوه‌ی کمک‌رسانی به این افراد فرق دارد. به خانوارهای بی‌بضاعتی که در گراش زندگی می‌کنند کمک‌ها بیشتر به صورت سبد کالا از قبیل توزیع برنج، مرغ، نان، پتو، بخاری و… تعلق می‌گیرد و  خانوار‌های بی‌بضاعتی که در سطح منطقه تحت پوشش هستند به صورت نقدی مبلغی به حسابشان واریز می‌شود.»

او با این توضیح صحبت‌هایش را تکمیل کرد و گفت: «درصورتی که خانواده‌‌های بی‌بضاعت سطح گراش به دلایلی مثل قادر به پرداخت نبودن قبض آب و برق، تعمیرات یخچال و مشکلات روزانه دیگر نیازمند دریافت پول نقدی بودند، تقاضای خود را در مرکز مطرح می‌کنند و کمک‌های نقدی دریافت می‌کنند.»

نخستین سازمان مردم‌نهاد ثبت شده‌ی شهرستان گراش، انجمن حفظ و احیای آثار تاریخی گراش معروف به ایکوموس است که در حوزه میراث فرهنگی فعالیت می‌کند.

honaybeyeh2