kabehسازمان حج و زیارت طی اطلاعیه‌ای از آغاز ثبت نام عمومی دوره جدید عمره مفرده خبر داد. سازمان حج و زیارت اعلام کرد نام نویسی از ساعت ۸ صبح روزپنجشنبه مورخ ۲۴/۰۶/۱۳۹۰ در کلیه شعب بانک های ملی و ملت سراسر کشور آغاز خواهد شد. نام‌نویسی از تاریخ ۲۴ شهریور آغاز خواهد شد و به مدت یک ماه و تا پایان وقت اداری روز یکشنبه ۲۴ مهرماه ادامه خواهد داشت و متقاضیان برای ثبت نام می‌توانند به بانک‌های ملت و ملی و به دو روش حضوری و اینترنتی اقدام کنند. مدارک لازم برای هرفرد در زمان ثبت نام، ارائه اصل و یک سری کپی از شناسنامه و کارت ملی به شعبه مربوطه خواهد بود.

به همین منظور موارد زیر برای آشنایی بیشتر متقاضیان از طرف سازمان ذکر شده است؛

۱.  محدودیتی برای ثبت نام از افرادی که در دوره‌های گذشته نیز ثبت نام کرده‌اند، وجود ندارد.

۲. سازمان برای ظرفیت اعزام حداکثر سه سال از بین ثبت نام‌شدگان به‌صورت قرعه‌کشی، تعیین اولویت می‌کند.

۳. مبلغ علی‌الحساب دریافتی ثبت نام برای تمام افراد بالای ۱۰ سال، هشت‌میلیون ریال و برای افراد زیر ۱۰ سال شش‌میلیون ریال است. بدیهی است، هزینه‌ی قطعی سفر در زمان تشرف متقاضی تعیین و اعلام خواهد شد.

۴.  مبنای محاسبه‌ی سن افراد متناسب با زمان ثبت نام،‌ به‌صورت سیستمی انجام و تعیین می‌شود.

۵.  ثبت نام‌، زمانی قطعی و کامل تلقی می‌شود که متقاضی پس از طی مراحل ارائه و درج اطلاعات‌، اقدام به واریز کردن مبلغ علی‌الحساب (بند۳) کند و کارت ثبت نام را که ممهور به مهر شعبه و امضای متقاضی است، دریافت کند.

۶.  تأکید می‌شود، تمام افرادی که قصد تشرف با یکدیگر را دارند‌، حتما در یک «شماره لیست گروه» و هم‌زمان در یک بانک ثبت نام کنند. سازمان هیچ‌گونه تعهدی در اعزام هم‌زمان افرادی که در دو «شماره لیست گروه» متفاوت و غیرهم‌زمان ثبت نام کرده باشند‌، نخواهد داشت. (ظرفیت هر لیست گروه حداکثر ۲۵ نفر است)

۷. تأکید می‌شود، متقاضیان‌ فقط در یک بانک و برای یک‌بار مجاز به ثبت نام هستند و هرگونه ثبت نام تکراری بیش از یک‌بار متقاضی، اعتبار ندارد و از سوی سازمان حذف خواهد شد.

۸. حضور تمام اعضای خانواده برای ثبت نام اجباری نیست و سرپرست خانواده می‌تواند با در دست داشتن مدارک لازم‌ برای ثبت نام اولیه‌ی آن‌ها اقدام کند.

۹. شرایط ثبت نام در هریک از شعب بانک‌های ملی یا ملت یکسان است و هیچ‌یک از دو بانک یاد شده در ثبت نام و تشرف‌، دارای اولویت و امتیاز خاصی نسبت به دیگری نیست.

۱۰. به ‌منظور رفاه حال متقاضیان‌، تمام شعب بانک ملی و ملت در روز جمعه، ۲۵ شهریورماه نیز آماده‌ی ثبت نام هستند.

۱۱. زمان احتمالی اعزام ثبت نام‌های این دوره، از سال ۱۳۹۳ به بعد خواهد بود.

۱۲. برابر ضوابط و مقررات عربستان سعودی برای بانوان بدون محرم زیر ۴۵ سال متقاضی تشرف، روادید عمره صادر نمی‌شود.

 

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، عملیات اعزام زائران حج تمتع نیز از ۱۶ مهرماه آغاز می‌شود.

لیالی در مورد هزینه سفر به حج تمتع نیز افزود: هزینه سفر به حج با توجه به ایستگاه پروازی و نقطه اعزام زائران از استانهای مختلف متفاوت است و نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است. رئیس سازمان حج و زیارت گفت: هزینه سفر به حج تمتع در سال جاری حداقل سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و حداکثر چهارمیلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. علی لیالی ادامه داد: در سال جاری حدود ۹۷ هزار زائر به سرزمین وحی اعزام می شوند که تعدادی از آنها نیروهای خدماتی هستند و وظیفه شان خدمات دهی به زائران است. وی از احتمال افزایش ظرفیت حج تمتع خبر داد و گفت: در حال رایزنی با مسئولان کشور عربستان هستیم تا بتوانیم تعداد زائران اعزامی از ایران را افزایش دهیم اما هنوز نتیجه از سوی آنها اعلام نشده است.