هفت‌برکه: در حاشیه جلسه روز شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ در وزارت راه و شهرسازی، موضوع اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز مطرح شد.

رستم روانبخش، عضو شورای شهر لار، در صفحه شخصی خود در گزارشی از جلسه نوشت: «بحثی هم در مورد اداره کل راه‌داری و حمل و نقل جاده‌ای پیش آمد.‌ آقای حسین‌زاده نظرشان این بود که اداره‌ کل نه در لار باشد نه در لامرد بلکه در خنج باشد.»

این پیش‌نهاد بازتاب زیادی در رسانه‌های لار داشت. امروز «خنج فردا» نامه ۱۵ روز پیش شورای اسلامی شهر خنج به فرماندار و نماینده مجلس را منتشر کرد. در این نامه شورای شهر خنج برای ساخت ساختمان و تامین تجهیزات اداره کل راه و شهرسازی اعلام آمادگی کرده است که به نظر می‌رسد منظور همان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است. به نظر می‌رسد پیش‌نهاد حسین‌زاده با اشاره به این درخواست بوده است و هنوز هیچ تصمیمی در این مورد گرفته نشده است.

چالش راه‌اندازی این اداره کل از چهار سال پیش و تفکیک دو اداره کل راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای وجود دارد و شهرهای لار و لامرد برای محل آن با هم رقابت دارند. فعالان اجتماعی لار معتقدند کارشکنی لامردی‌ها، به ویژه وزیر اطلاعات پیشین، باعث جلوگیری از استقرار اداره کل راهداری در لار شد.

شبانی، مدیرکل راه و شهرسازی لارستان، خرداد امسال در گفتگو با فارس گفت: اداره کل راه‌ و شهرسازی لارستان، تنها اداره‌ کل در سطح کشور محسوب می‌شود که اداره‌ کل راهداری آن منفک نشده و این اقدام در سایر ادارات کل مشابه، نظیر جنوب کرمان و سیستان‌ و بلوچستان، اجرایی شده و تنها نقطه‌ای که این کار صورت نگرفته، جنوب فارس است.

شبانی با تأکید بر اینکه ایجاد و استقرار اداره‌ کل راهداری‌ و حمل‌ونقل جاده‌ای و تفکیک آن از اداره‌ کل راه‌ و شهرسازی لازم و ضروری است. گفت: اگر فردا هم دو نماینده مردم لارستان و لامرد در مجلس شورای اسلامی محل اجرا را مشخص کنند، کار انجام می‌شود. با توجه به مسائل سیاسی موجود، نیاز به توافق حوزه‌های لارستان و لامرد است.

اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، شش شهرستان لارستان، گراش، اوز، خنج، لامرد و مهر را پوشش می‌دهد و جالب این که رستم قاسمی، وزیر فعلی راه و شهرسازی، اهل شهرستان مهر است.

khonj.farda 2701512859189336045 3452617525