هفت‌برکه – گریشنا: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، اعتیاد را عامل آسیب‌های اجتماعی دیگر و مهمترین مساله اجتماعی فعلی کشور دانست.

به گزارش حجت عابدی، دوشنبه هجدهم آذرماه ۹۸ جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان گراش به ریاست اصغر فرودی، فرماندار گراش، و با حضور محمد رضا ابراهیمی، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس؛ دکتر عبدالهی، رئیس دانشکده علوم پزشکی گراش؛ بخشداران ارد و مرکزی، فرمانده انتظامی شهرستان گراش و مسئولین دستگاه‌های اجرایی شهرستان در سالن کنفرانس فرمانداری برگزار شد.

photo ۲۰۱۹ ۱۲ ۰۹ ۱۰ ۱۳ ۱۶

فرماندار گراش: کانون سلامت محلات یکی از دستاوردهای مبارزه با مواد مخدر است

فرماندار گراش در این جلسه با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر جامعه را درگیر این بلای خانمان‌سوز می‌کند، اظهار داشت: بهترین راهکار برای پیشگیری و مقابله با گسترش اعتیاد به مواد مخدر در شهرستان گراش به عنوان معضل اساسی اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی امروز جامعه، اجتماعی کردن امر مبارزه با این بلای خانمان‌سوز است که عزم و همت عمومی را می‌طلبد. اصغر فرودی نقش آگاهی و نظارت خانواده‌ها در کاهش گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر را موثر دانست و تصریح کرد: نقش خانواده‌ها و نهاد‌های آموزشی و تربیتی با توجه به اصل مقدم بودن پیشگیری بر درمان در خصوص مبارزه با مواد مخدر مهم و ضروری است. 

فرودی با اشاره به نقش مهم آمار و اطلاعات در حوزه اعتیاد خاطر نشان ساخت: پیشگیری و برنامه‌ریزی در حوزه‌ مبارزه با مواد مخدر به آمار و اطلاعات دقیق و همچنین نتایج به دست آمده از پژوهش‌های تخصصی در این مورد نیاز دارد تا طرح‌های موثر تهیه و تدوین شوند. فرماندار گراش با تاکید بر اینکه آگاهی‌رسانی به مردم شاخص‌ترین اقدام برای مبارزه با مواد مخدر است، افزود: رسانه‌ها و سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در مبارزه با مواد مخدر دارند.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نقش خرده فروشان در بازار مصرف مواد مخدر را کلیدی و اساسی عنوان کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های جدی که همواره مطالبه مردم هم بوده، موضوع مقابله با خرده فروشان مواد مخدر است.

وی تشکیل کانون‌های سلامت محلات توسط دانشکده علوم پزشکی گراش را یکی از دستاورد‌های مهم در حوزه مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد. اصغر فرودی خواستار تامین تجهیزات از قبیل خودرو و نیرو انسانی با توجه به کمبود امکانات در شهرها و بخش‌های تابعه شهرستان شد.

شرح وظایف ادارات برای مبارزه با مواد مخدر مشخص شده است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس در این جلسه از ارسال سند ملی اعتیاد به شهرستان‌ها خبر داد و افزود: از دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گراش می‌خواهم نامه‌ای به یکایک ۲۴ دستگاه دخیل در مبارزه با مواد مخدر ارسال کند و بر اساس سند ملی اعتیاد، شرح وظایف برای یکایک دستگاه‌ها مشخص کند و مطالبه‌گری جدی از دستگاه‌ها داشته باشد.

محمدرضا ابراهیمی با بیان اینکه باید از فضای مجازی برای آگاه‌سازی مردم از عواقب انواع مواد مخدر بهره گرفت، تصریح کرد: اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی از طریق رسانه‌ها ضروری است و باید رسانه‌ها را در این زمینه بسیج کرد و شهرستان گراش در این زمینه پتانسیل خوبی دارد. 

وی با تاکید بر اینکه کودک آزاری، همسر آزاری، سرقت، نزاع، درگیری، قتل عمد و بسیاری از بیماری‌ها مثل هپاتیت، ایدز و غیره به دلیل استفاده از مواد مخدر، مواد محرک و روانگردان‌ها است، افزود: موارد فوق نشان می‌دهد که علت تمام این جرائم مواد مخدر است. ابراهیمی افزود: در حال حاضر اعتیاد به عنوان نخستین آسیب اجتماعی در کشور معرفی شده و ورود مستقیم مقام معظم رهبری در این زمینه نشان‌گر حساسیت بالای موضوع دارد.

وی استفاده از ظرفیت‌های محلات در حوزه اموزش و پیشگیری مهم است و باید در دستور کار نهاد‌ها قرار گیرد. در این جلسه ضمن بیان مسائل و مشکلات حوزه مبارزه با مواد مخدر مسئولین کمیته‌های مبارزه، آموزش، پیشگیری و درمان گزارشی از عملکرد حوزه‌های خود ارائه کردند.