هفت‌برکه – گریشنا: ۹ هکتار اراضی ملی گراش در محدوده دشت بالا و تنگ لاغر از چنگ متصرفان خارج شد.

ابراهیم شهسواری، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گراش، به گریشنا گفت: «در ادامه تلاش برای حفاظت از اراضی ملی، احکام رفع تصرف با همکاری و حضور نماینده دادستان، نیروی انتظامی و نیروی یگان حفاظت منابع طبیعی ۶ مهرماه در سه قطعه زمین به مساحت ۹ هکتار اجرا شد.»

Zamin Manbeh 03

شهسواری در مورد سرنوشت این زمین‌ها گفت: «این اراضی در نزدیکی حریم شهر گراش قرار دارند و دارای ارزش مالی زیادی هستند. در نظر داریم برای احیا اراضی رفع تصرف شده با گونه بومی کنار اقدام به جنگل‌کاری کنیم تا در افزایش سرانه فضای سبز شهرستان هم موثر باشد.»

شهسواری در توصیه‌ای به مردم گفت: «از مردم عزیز خواهشمندیم اداره منابع طبیعی را در مقابل خودشان ندانند. هدف ما آرامش دادن به مردم است و تلاش ما حفظ این منابع برای آیندگان است. اراضی منابع ملی سرمایه‌ی نسلی است و اگر به این شکل از منابع طبیعی استفاده و سواستفاده  کنیم نسل‌های آینده دچار مشکل خواهند شد.»

رییس اداره منابع طبیعی از شهروندان خواست مراقب افراد سودجو باشند: «توصیه ما به مردم این است که در خرید زمین و باغ حنما از مراجع ذی‌صلاح شامل اداره ثبت اسناد و منابع طبیعی استعلام بگیرند. برخی افراد اراضی منابع ملی را به عنوان مستثنیات و زمین ملکی می‌فروشند. در این مورد منابع طبیعی کسی که زمین را در تصرف دارد می‌شناسد و برخورد قانونی انجام می‌دهد. در زمان خرید، افراد سند زمین را به طور دقیق با ملک تطبیق دهند، چون دیده شده است که افراد سودجو یک زمین را با سند زمین دیگری به فروش می‌رسانند.»

در روزهای اخیر خبرهای متعددی در مورد رفع تصرف و برخوردهای قانونی در حوزه زمین منتشر شده است. شهسواری در مورد ارگان‌های دخیل در این حوزه گفت: «کار اداره منابع حفظ زمین‌های ملی در خارج از محدوده و حریم شهرهاست. در داخل حریم و محدوده شهر، این موضوع بر عهده اداره راه و شهرسازی است. در بحث تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و تفکیک غیرقانونی نیز امور اراضی جهاد کشاورزی مسئولیت دارد.»