هفت‌برکه – گریشنا: انتشار و نصب بنر در نماز جمعه لار با شعار «تا لار استان نشود، هیچ بخشی شهرستان نشود.» (خبر در گریشنا) بازتاب‌های زیادی در فضای مجازی داشت. فرهاد ابراهیم‌پور نویسنده اوزی ساکن دبی و مدیر سایت قدیمی ستاره‌های اوز در این یادداشت معتقد است این اطلاعیه نشانه زورگویی نویسندگان آن است و با اطلاعیه مشخص می‌شود دلیل اصلی شهرستان نشدن اوز چیست.

Farhad Ebrahimpoor

فرهاد ابراهیم پور: هر کسی که این طومار را نوشته است و آن کسانی که زیر این اطلاعیه امضا کرده‌اند آیا کمی به این موضوع فکر کرده‌اند که همین لارستان بزرگ با شهرهای مجاورش بزرگ جلوه می‌کند و اگر این‌‎ها رشد و توسعه پیدا بکنند نه تنها نباید ناراحت شوند بلکه باید خوشحال باشند این چه حرف زورگویانه‌ای است که شما همه بخش‌های لارستان را عملا تهدید می‌کنید که تا لار استان نشود، اوز و جویم و بیرم حق ندارند شهرستان شوند.

عزیزانی که در این اطلاعیه خود را نماینده همه اهالی لار دانسته‌اید و در نماز جمعه این اطلاعیه را به گوش همه رساندید شاید باورتان نشود اما منی که سال‌ها از اتفاق و اتحاد مردم لارستان به خودم می‌بالیدم. در هر جلسه و همایشی که در لارستان برگزار می‌شد مرتب مسئولین و نمایندگان مردم از همبستگی مثال زدنی این شهرستان بزرگ می‌گفتند، اما اکنون با تاسف بسیار باید بگویم خیلی از این حرکت نابخردانه دلخور شدم.

خیلی‌ها در گذشته می‌گفتند که علت عدم ارتقای اوز از بخش به شهرستان، جمعیت اوز و موقعیت اوز و عدم تلاش خود مردم و مسئولین اوز است اما شما با این اطلاعیه عملا ما را از خواب غفلت بیدار کردید که علت عدم ارتقای ما این‌ها نیست بلکه شمایان هستید که نه تنها علاقه‌ای به ارتقای بخش اوز و دیگر بخش‌ها ندارید بلکه با کمال تاسف اعلام می‌کنید که تا لار استان نشود نباید بخش‌ها شهرستان شوند.

چرا فکر می‌کنید بعد از این همه سال کنار هم بودن و با هم داد و ستد کاری و فرهنگی و اجتماعی داشتن، باید مثل زورگوها با اوزی‌ها و اهالی بخش اوز صحبت کنید. هر بار برای نماینده شدن افراد لاری اهالی بخش‌ها کوتاهی نکردند و در بسیاری از دوره‌ها کنار شما بوده‌اند هر چند نماینده‌ها بیشتر فقط برای روز انتخابات نزد ما می‌آمدند. حق انتخاب امری فردی و لازمه دموکراسی است اما چرا این‌گونه و با این کلمات ما را به هیچ می‌گیرید. نکند خود را علامه دهر می‌دانید و همه حق نزد شماست و ما که حدود ۷۰ سال از بخش شدن‌مان می‌گذرد و حق ارتقا به شهرستان حق مسلم و طبیعی ماست از خرد و فهم بویی نبرده‌ایم.

من نمی‌خواهم در این نوشتار این اطلاعیه را به همه لاری‌ها نسبت بدهم هر چند که در بیانیه چنین نوشته شده است  «احتراما امضا کنندگان ذیل، شهروندان لارستان بزرگ به استحضار می رسانیم» این خودجوشی از پیش جوش آمده را خواست همه لاری‌ها نمی‌دانم. به گمان من خواسته اول آن‌ها که لارستان بزرگ استحقاق استان شدن دارد و مسئولین امر از نماینده مجلس گرفته تا مقامات صاحب نفوذ باید لابی‌گری کنند تا این امر در صورت استحقاق محقق شود امری است که می‌باید پیگیری شود و اهالی بخش‌های لارستان نیز از این امر خوشحال خواهند شد. اما این‌که عدم تلاش خودتان یا عدم تحقق خواسته استان شدن لار را منوط به این بگذارید که تا ما استان نشویم هیچ بخشی نباید شهرستان شود، حرف درستی نیست و بیشتر نفاق انگیز است تا اتفاق آور.

قدری بیندیشید، شهرستان لارستان کوچک‌ شده است و شاید کوچک‌تر هم بشود اما همه تقصیر را به گردن دیگران انداختن و مانع ارتقای آن‌ها شدن راه به جایی تمی‌برد. این راه حل نیست. این کار ایجاد بن بست در مناسبات شهروندی و همسایه‌گری و خلل در اتفاق و اتحاد است اگر جایی به حق هستیم و خواسته‌ای داریم راهش سد کردن خواسته دیگران نیست. امیدوارم روزی لار هم استان شود اما نه به قیمت حذف خواسته بخش‌های لارستان که درجهت ارتقا خود تلاش می‌کنند.

1397 ewaz Lar 2