هفت‌برکه – گریشنا: با نواخته شدن زنگ سلامت در دبستان قمری و افتتاح نمایشکاه هفته سلامت در پارک شهر برنامه‌های هفته سلامت سال ۱۳۹۷ در گراش آغاز شد.

13970201 Madreseh Salamat 2

به گزارش گریشنا صبح اول روز اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ با حضور بخشداری مرکزی، قائم مقام معاونت بهداشت و مدیر آموزش و پرورش گراش زنگ سلامت در آموزشگاه قمری گراش نواخته شد. آموزشگاه قمری یکی از سه مدرسه واقع درمسکن مهر گراش است.

مراسم زنگ سلامت با حمل قرآن توسط دانش‌آموزان آغاز شد. ذبیح‌الله رضایی مدیر آموزش و پرورش گراش و دکتر رادفر قائم مقام معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی گراش با زبان کودکانه با دانش‌آموزان صحبت کردند و سوالاتی را از آنان پرسیدند.

اجرای سرود دانش‌آموزی و پذیرایی از دانش‌آموزان با سیب از دیگر برنامه‌های زنگ سلامت در دبستان قمری بود. با نواخته شدن زنگ سلامت توسط فضلی بخشدار مرکزی گراش، برنامه‌های این هفته آغاز شد.

نمایشگاه سلامت جمع و جورتر از سال‌های پیش

محوطه پارک شهر روبه‌روی بیمارستان گراش محلی است که نمایشگاه سلامت امسال برگزار خواهد شد. این نمایشگاه از روز شنبه یک اردیبهشت تا چهارشنبه پنجم اردیبهشت از ساعت ۱۸ تا ۲۲ برگزار می‌شود.

آیین آغاز به کار این نمایشگاه با حضور دکتر محمدی سرپرست دانشکده علوم پزشکی گراش و فضلی بخشدار مرکزی گراش برگزار شد.

دکتر محمدی در سخنان کوتاه خود مهمترین مشکلات بهداشتی و درمانی گراش را مرور کرد: «قبلا مشکل اصلی ما بیماری‌های واگیر بود ولی در حال حاضر بیماری‌های غیر واگیردار بخش عمده کار را تشکیل می‌دهد و کم تحرکی مهمترین عامل بیماری‌ها است.»

دکتر محمدی در مورد شایعه‌ترین بیماری‌های کشور گفت: «۹ درصد جمعیت ما دچار مشکل دیابت است. سرطان نیز شیوع زیادی دارد در خانم‌ها ۳۴ نفر در صد هزار نفر دچار سرطان سینه می‌شوند و در مردان سرطان دستگاه گوارش شایع‌تر از بیماری‌های دیگر است.»

سرپرست دانشکده علوم پزشکی گراش در مورد مهمترین معضلات بهداشتی شهرستان گفت: «در گراش مشکل اصلی، مشکل فاضلاب است. خیرین کمک کنند طرح مظالعاتی فاضلاب اجرا شود. سالک و آلودگی آب نیز مهمترین مشکل روستاهاست.»

دکتر محمدی با مرور فعالیت‌های معاونت‌های مختلف دانشکده گراش گفت: «سه برابر جمعیت گراش مراجعه به بیمارستان داشتیم که جا دارد از همه پرسنل و خیرین تشکر کنم.»

عبدالله فضلی بخشدار مرکزی گراش دیگر سخنران این مراسم بود. فضلی گفت: « توجه به سلامت را به باید اولویت مردم تبدیل کنیم.»

چهار معاونت بهداشت، درمان، امور اجتماعی و توسعه دانشکده علوم پزشکی گراش در این نمایشگاه حضور دارند. یک غرفه مشترک نیز به اورژانس و هلال‌احمر اختصاص دارد و آموزش همگانی احیا و کمک‌های اولیه در آن انجام می‌شود.

خوشبخت مدیر روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی گراش در مورد نمایشگاه امسال گفت: «نمایشگاه امسال کوچک‌ترین از سال‌های گذشته برگزار شده است و تمرکز ما بر روی روستاهاست . در روزهای آینده دو کاروان سلامت به روستاهای بخش ارد و بخش مرکزی اعزام خواهند شد.»

بر اساس برنامه اعلامی نمایشگاه هفته سلامت از ساعت ۱۸ تا ۲۲ برقرار است و هر روز ۱۸ یک ویژه برنامه در این نمایشگاه برگزار می‌شود. یکشنبه به جشن بادبادک‌ها، دوشنبه‌ به جشنواره غذای سالم، سه‌شنبه به مسابقه نقاشی اختصاص دارد. اختتامیه نمایشگاه روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت برگزار خواهد شد.

پایان بخش برنامه‌های هفته سلامت پیاده روی بزرگ خانوادگی در صبح جمعه است. این برابر ساعت ۶:۳۰ صبح جمعه ۷ اردیبهشت از خیابان درمانگاه به سمت اکوپارک برگزار می‌شود.