بستن

باغ وحش سیمرغ گراش در آستانه تعطیلی

هفت‌برکه (گریشنا): با ادامه شرایط نامساعد باغ وحش سیمرغ گراش و نگهداری غیراستاندارد حیوانات، این باغ وحش در آستانه‌ی تعطیلی قرار دارد. سال گذشته نیز خبرگزاری تسنیم با انتشار خبری با عنوان «لاشه حیات وحش کشور در یخچال باغ وحش گراش» از این شرایط نامناسب انتقاد کرده بود.

در گزارشی که امروز، دهم دی‌ماه ۹۶ در خبرگزاری تسنیم منتشر شده، آمده است: سعید محمودی، مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس که چند روزی از انتصابش می‌گذرد، با ابراز تاسف از شرایط باغ وحش گراش می‌گوید: «بررسی پرونده این باغ وحش در دستور کار قرار گرفته و در صورتی که امکان بهبود شرایط وجود نداشته باشد نسبت به تعطیلی آن اقدام خواهد شد.»

بسیاری از مراکز تحت عنوان باغ وحش و باغ پرندگان که در پورتال سازمان حفاظت محیط زیست در فهرست مراکز مجاز نگهداری از حیات وحش جای گرفته‌اند، در فجیع‌ترین وضع ممکن از حیوانات نیمه‌جان کسب درآمد می‌کنند و تصاویر منتشر شده از آن‌ها این پرسش را تداعی می‌کند که به راستی این مراکز بر اساس کدام ضوابط از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند؟

یکی از این مراکز، باغ وحش سیمرغ گراش واقع در جنوب استان فارس است. اصطلاحا باغ وحشی که به ندرت گذر بازدیدکننده‌ای به آن می‌افتد و در نتیجه به ندرت تصاویری از آن برای انتشار در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

روز گذشته یکی از کاربران فضای مجازی با انتشار تصاویری دلخراش از شرایط اسفبار حیوانات این باغ وحش نوشت: «مسئولان محیط زیست، شما را به خدا به فریاد خرس قهوه‌ای باغ وحش گراش برسید.»

به گفته این کاربر، همان گونه که در تصویر مشاهده می‌شود، حال و روز خرس قهوه‌ای باغ وحش گراش که بر اساس تصاویر روز گذشته، همچنان در همان قفس کوچک و فرسوده‌ای که دست کم دو سالی است به آن تبعید شده و روزگار می‌گذراند، چندان مساعد به نظر نمی‌رسد.

شهره مطلع، فعال محیط زیست استان فارس در این باره به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم می‌گوید: «در استان فارس دو باغ وحش وجود دارد: یکی شیراز و یکی گراش. پیشتر، شرایط نگهداری از حیوانات در هر دو مرکز، بسیار نامناسب بود، اما باغ وحش شیراز به دلیل موقعیت مکانی، مساحت بسیار زیاد و تعداد گونه‌های متنوع، پتانسیل اصلاح شدن را داشت که خوشبختانه از آغاز سال ۹۴ در دست بازسازی قرار گرفت و چیزی به پایان بازسازی آن باقی نمانده است.»

وی ادامه می‌دهد: «بر خلاف باغ وحش شیراز، باغ وحش گراش، باغ وحشی کوچک است که بازدیدکننده چندانی ندارد. این باغ وحش بر خلاف عنوانش، بیشتر یک مرکز توله‌کشی از انواع سگ است تا باغ وحش. اما در کمال ناباوری بی‌آنکه از حداقل شرایط لازم برای نگهداری از جانوران وحشی برخوردار باشد، از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز فعالیت دریافت کرده و گونه‌های ارزشمندی مانند خرس قهوه‌ای، گربه وحشی، کفتار و پرندگان شکاری را به صورت امانی از سازمان حفاظت محیط زیست گرفته تا در این قفس‌های نامناسب نگهداری کند.»

مطلع با بیان اینکه مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست فارس و دست‌اندرکاران این باغ وحش، تاکنون چند بار وعده اصلاح این مرکز را داده‌اند می‌گوید: «اوضاع حیوانات در این مرکز تفاوتی نکرده و همانگونه که مشاهده می‌کنید این خرس قهوه‌ای نگون‌بخت همچنان در همان قفس کوچک نگهداری می‌شود. در واقع این مرکز به دلیل موقعیت جغرافیایی و عدم وجود بازدیدکننده کافی، قابلیت اصلاح ندارد.»

این فعال محیط زیست یادآور می‌شود: «درآمد یک باغ‌وحش از بازدیدکننده‌ها تامین می‌شود. باغ وحشی که مراجعینی ندارد، درآمد قانونی ندارد و مجبور است مخارج نگهداری از حیوانات را از طریق توله‌کشی و قاچاق تامین کند.»

مطلع با تاکید بر لزوم تعطیل شدن مراکزی مانند باغ وحش گراش می‌گوید: «وجود مراکزی که حداقل ضوابط تعیین شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست را رعایت نمی‌کنند هیچ توجیهی ندارد. فعالیت این مراکز نه جنبه آموزشی دارد نه به لحاظ نگهداری و بازپروری از ارزش محیط زیستی برخوردار است. بارها از سازمان حفاظت محیط زیست خواهان تعطیلی این مراکز که قابلیت پیشرفت و بهسازی ندارند شده‌ایم، اما بر خلاف این درخواست منطقی، این مراکز نه تنها تعطیل نشده‌اند، بلکه مجوز فعالیت هم دریافت کرده‌اند.»

او با اشاره به اظهارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص باغ‌وحش‌های غیراستاندارد می‌گوید: «بسیاری از نمایندگان مجلس تاکنون نسبت به وضعیت باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان در شهرهای مختلف انتقاد کرده و تاکید کرده‌اند که سازمان حفاظت محیط زیست برای تعطیل کردن این مراکز با خلاء قانونی مواجه نیست. آنها حتی از سازمان حفاظت محیط زیست خواسته‌اند در صورتی که برای تعطیل کردن این مراکز، خلاء قانونی وجود دارد به مجلس اعلام کنند تا نمایندگان در صدد رفع آن برآیند. اما متاسفانه ظاهرا اراده‌ای برای مقابله با شرایط شرم‌آور نگهداری از حیات وحش در این مراکز وجود ندارد.»

مطلع در پاسخ به این پرسش که اگر این مراکز تعطیل شوند عاقبت حیوانات ساکن در آنها چه خواهد شد می‌گوید: «ما نمی‌گوییم باغ وحش مشهد، شیراز یا بابلسر را که دارای جمعیت چشمگیری از حیوانات هستند تعطیل کنند. این مراکز به دلیل موقعیت مکانی و وسعت، قابلیت اصلاح شدن را دارند و سازمان حفاظت محیط زیست اگر اندکی مدیریت اعمال کند می‌تواند با کمک بخش خصوصی، دانشکده‌های دامپزشکی و فعالان محیط زیست، به بهبود اوضاع باغ وحش‌هایی از این دست کمک کند و حتی از آنها برای بازپروری و درمان وحوش آسیب‌دیده کمک بگیرد. اما باغ وحش‌های کوچک و بدون مراجعه‌کننده که از تعداد وحوش کمی نگهداری می‌کنند، نه سودی برای جامعه دارند و نه نفعی برای محیط زیست. سازمان حفاظت محیط زیست به راحتی می‌تواند با اعمال قانون این مراکز را تعطیل کرده و حیوانات آنها را بین سایر باغ وحش‌ها تقسیم کند.»

سعید محمودی، مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس، که چند روی از انتصابش می‌گذرد با ابراز تاسف از شرایط نگهداری از حیوانات در باغ وحش گراش به تسنیم می‌گوید: «بررسی پرونده این باغ وحش در دستور کار قرار گرفته و در صورتی که امکان بهبود شرایط وجود نداشته باشد نسبت به تعطیلی آن اقدام خواهد شد.»

به گزارش تسنیم، آبان سال گذشته بود که یکی از بازدیدکنندگان باغ وحش سیمرغ گراش، تصاویری را که به طور مخفیانه از یخچال باغ وحش گراش تهیه کرده بود در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داد و گفت: «در بدو ورود به باغ وحش گراش، که به نظر نمی‌رسد بازدیدکننده چندانی داشته و از فروش بلیط کسب درآمد کند، از شرایط نگهداری اسفبار حیوانات بسیار متاثر شدم. اما پس از مشاهده یخچالی مملو از لاشه‌های حیات وحش، دیگر حیوانات اسیر در قفس را فراموش کردم. درب یخچالی که با آن مواجه شدم سراسر با کاغذ پوشانده شده بود اما در بخشی که از درب یخچال که کاغذ کنار رفته بود، لاشه پرندگان، سر یک قوچ، و اگر اشتباه تشخص نداده باشم، سر یک پازن را مشاهده کردم و توانستم تعدادی عکس بگیرم. احتمالا لاشه این حیوانات را برای فروش در یخچال قرار داده بودند.»

تکمیل خبر: خرس قهوه‌ای این باغ وحش که شرایط نگهداری از آن مورد اعتراض قرار گرفته بود، به باغ وحش سیرجان در استان کرمان منتقل شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، این اتفاق روز چهارشنبه ۲۰ دی‌ماه صورت گرفت.

خبرنگار ارشد پایگاه خبری هفت‌برکه آغاز فعالیت روزنامه‌نگاری از سال ۱۳۸۸

6 نظر

 1. سلام.تورو خدا یه کاری مسئولین انجام بدین تا تعطیل نشه.مگه تو گراش چند تا مکان تفریحی واسه بچه ها است،باغ وحش اگه تعطیل شد دیگه گراش به یک مکان افسرده تبدیل میشه.ما ماهی یکبار سر میزنیم به باغ وحش.لطفا درخواست مبلغ و کمک از خیرین کنید تا زودتر روبراه بشه.زمین باغ وحش بزرگه.میتونن با قفس های شیک وبادوام ومجهز هم صاحب حیوانات بیشتری بشن با تولید مثل وهم تعداد بازدیدکنندگان بیشتر بشه.این یخچالی که گفتین رو فکر کنم پارسال در گریشنا گزارشش رو داده بودین دیگه لزومی نداشت که دوباره مطرح بشه. مکان درست وحسابی برای تفریح وجود نداره نه برای بزرگسال ونه برای کوچکترها.خیرین محترم اگه به جای پول در بانک گذاشتن که مبلغ کمی در عوض سود گیرتون میاد،در اینجور جاها سرمایه گذاری کنید،اولا ثواب برای اون دنیا گیرتون میاد،دوما سرمایه تون چند برابر میشه،سوما چند نفر شروع به کار میکنن دعا هم به جونتون میکنن.درسته هرچیزی سختی خودش رو داره ولی بعد از مدتی جواب کارهای خداپسندانه تون رو میگیرین.باید پیشی گرفت از مرحوم شیخ احمد(البته فکر نکنم کسی تو گراش به مانند اون وجود داشته باشه).بیشتر جوون ها به خاطر نداشتن تفریح اذیت میشن.میرن لار و شیراز و باغ و صحراووپولهاشون رو جاهای دیگه خرج میکنن که صدالبته حق هم دارن.شرمنده که اینجا این حرفها رو اعلام کردم.خدا کنه همه عمل کنیم به حرف هامون.

 2. باغ وحش گِراش فاجعه ست ، اصلا همچین باغ وحش غیر استانداردی تا حالا ندیده بودم . همه ی حیوانات گرسنه و بی جان بودن .
  پول در آوردن به چه قیمتی ؟

 3. در جواب
  آیناز.غ
  کمک کردن برای گرفتار کردن حیوان پرنده بدبخت ثواب داره ؟ کجاه خدا گفته شما حق گرفتن ازادی از حیوانهای وحشی دارید چه ربطی داره به خیرین گراش که بیان کمک کنند به بدبخت کردن حیوانهای بیگناه
  حرفی که میزنید اول خوب روش فکر کنید بعد بیان کنید تا موجب خنده دیگران نشه فکر کنم شما اقوام صاحب باغ وحش هستین که به این شکل دارید از بقا باغ وحش بیچاره بدبخت حیوانهای درمانده دفا میکنید کمی فکر کن اگر حیوان میتونستن حرف بزنند چه جوابی برای حرفهای به درد نخور شما داشتن
  انشالله باغ حیوان ازار بسته بشه تا این حیوانهای بیچاره نفس راحت بکشن

 4. اخیرا چندین هکتار زمین بغل باغ وحش به اقای تمسده صاحب باغ وحش دادهاند برای وسعت دادن به باغ وحش با اینکه این زمین مالک شخصی داشت ولی منابع طبیعی ان را واگذار کرد
  سوال اینجاست اگر می خواهند باغ وحش تعطیل کنند بس زمین برای چه واگذار شده
  با توجه به اینکه الان زمین هم واگذار نمی کنند
  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟>؟؟؟پ>؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 نظر
scroll to top