هفت‌برکه (گریشنا): چند روز پس از شروع سال تحصیلی، محمدهاشم درویشی، مدیر آموزش و پرورش (آ.پ.) با ۳۰ سال سابقه‌ی خدمت بازنشست، و ذبیح‌الله رضایی با ۲۹ سال سابقه، جانشین او در این اداره شد.

به گزارش خبرنگار هفت‌برکه، مراسم تودیع و معارفه‌ی رئیس اداره‌ی آموزش و پرورش امروز دهم مهرماه با حضور ملک‌پور، معاون مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس، در سالن سراجی برگزار شد.

rezai

رییس جدید، از کازرون تا ناحیه یک شیراز

رضایی که سال ۴۷ در کازرون به دنیا آمده است، فوق لیسانس علوم سیاسی و لیسانس مدیریت صنعتی دارد. او دبیری ورزش را هم در کارنامه‌ی خود دارد.

رضایی از سال ۷۵ در کازرون و بعد از آن تا سال ۸۲ در آموزش و پرورش عشایر سیار استان فارس فعالیت داشته است. از سال ۸۲ تا ۸۵ نیز در ناحیه یک آموزش و پرورش استان مشغول خدمت بوده است. بعد از مدتی، دوباره طی دو سال در قسمت عشایر سیار فعال بوده و بعد از آن نیز به آموزش و پرورش ناحیه یک شیراز برگشته و فعالیت خود را تا به حال در این اداره دنبال کرده است.

رضایی در طول این مدت، پست‌های معاونت و مدیریت مدارس راهنمایی و دبیرستان‌های عادی و نمونه دولتی و شبانه‌روزی را در شهرستان کازرون تجربه کرده است.

رضایی: اگر همکاری نباشد، کاری از پیش نمی‌بریم

رییس جدید در مورد اهدافی که در اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان گراش دنبال خواهد کرد به خبرنگار هفت برکه می‌گوید: «اهداف آموزش و پرورش تقریبا مشخص است. به هر حال ما باید بتوانیم از فضا و پتانسیل‌ها و امکانات موجود بیشترین استفاده را داشته باشیم و امیدواریم با یک برنامه‌ریزی منسجم و دقیق و با همکاری و مشارکت همه فرهنگیان و اولیا و مردم بتوانیم خدمت خوب و قابل عرضه‌ای به فرزندانمان در شهر داشته باشیم.»

او در مراسم تودیع و معارفه‌ی خود در مورد دلیل انتخاب گراش برای خدمتش گفت: «بزرگ‌منشی، حس مشارکت با فرهنگیان و فرهیختگی و فهم بالای مردم باعث شد این‌ شهر را برای خدمت ترجیح دهم.»

رضایی همچنین از خدمات درویشی قدردانی کرد و گفت: «مطمئنا از تجارب او استفاده خواهیم کرد. اگر همکاری و همیاری نباشد، هیچ کسی نمی‌تواند ادعایی کند و من هم به این امید این جا هستم که با همکاری مردم، خیرین و فرهنگیان بتوانم فعالیت‌های آقای درویشی را ادامه دهم.»

چرا یک غیر بومی؟ ملک‌پور پاسخ می‌دهد

ملک‌پور، معاون مدیر کل آموزش و پرورش فارس، که از شیراز آمده بود نیز با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم در این مراسم گفت: «امروز که مراسم معارفه‌ی خودتان را دیدید در ذهن خودتان مراسم تودیع را هم ببینید. برای هر مدیری خدمت و مدیریت موثر شرط خواهد بود.»

او در پاسخ به سوال خبرنگار هفت‌برکه در مورد دلیل انتخاب نشدن یک فرد بومی برای انتصاب به ریاست آموزش و پرورش گفت: «بهتر است ما انتصاب‌های ظاهری را ملاک قرار ندهیم. قطعا این‌جا آدم‌های بزرگوار، آدم‌های متقی، آدم‌های مجرب زیاد هستند. اما برای مجموعه آموزش و پرورشی که ما مسئولیت گزینش را داشتیم، از بین افرادی که در بانک اطلاعاتی بود، بهترین انتخاب شد. رضایی هم در مناطق و هم برای ادارات کل دارای سابقه خدمت هستند و کاندیدای معاونت برنامه و پژوهش در اداره طرح و برنامه استان بودند. اما وقتی این بحث مطرح شد، بنا بر اهمیت این شهر و توصیه فرماندار مبنی بر انتخاب فرد لایق، رضایی برای ریاست اداره انتخاب شد.»

او به بحث سرشماری نفوس و مسکن نیز اشاره کرد و از فرهنگیان خواست در این زمینه نیز با انجام تبلیغات و فرهنگ‌سازی با دولت و کشور همکاری داشته باشند. خواندن حکم انتصاب و تودیع و اهدای لوح نقدیر و جوایزی از طرف ادارات و ارگان‌های مختلف به درویشی، رییس سابق اداره‌ی آموزش و پرورش، پایان بخش این مراسم بود.

امام جمعه گراش: به دانش‌آموزان فرصت فعالیت‌های انقلابی داده شود

حجت‌السلام شاه‌چراغ، امام جمعه‌ی گراش، نیز با اشاره به نقش آموزش و پرورش در تربیت نسل آینده گفت: «باید با برنامه‌ریزی سریع در کنار اهتمام به امور تحصیلی دانش‌آموزان فرصت‌هایی برای فعالیت انقلابی و ارزشی دانش‌آموزان نیز فراهم کرد تا از این طریق آن‌ها در مقابل تهاجم فرهنگی بیگانگان بیمه شوند و در مسیر دشمن نباشند.» او در ادامه برای موفقیت آموزش و پرورش رعایت چند نکته را ضروری دانست و گفت: «پیوند خانه و مدرسه، مشارکت‌های مردمی نسبت به امکانات رفاهی مدارس، عدم تغییر سیاست‌ها، نداشتن دغدغه‌ی معیشت برای معلمان از نکاتی است که برای پیشرفت آموزش و پرورش ضروری است.»

todeh-v-moharefeh

فرماندار: وقت تقویت جایگاه پرورشی است

فرودی، فرماندار شهرستان، با بیان این که آموزش و پرورش از سه بخش آموزشی، تربیتی و سخت‌افزاری تشکیل شده است، می‌گوید: «در بخش سخت‌افزاری با کمک خیرین کارهای خیلی خوبی انجام شده و حالا با همکاری خیرین، مردم و دولت می‌بایست جایگاه پرورشی را ارتقا دهیم و زمینه ارزش‌مدار بودن دانش‌آموزان را فراهم کنیم. با توجه به زمینه‌های مناسب در شهرستان ما می‌توانیم در استان جزو مقام‌های نخست در بخش تعلیم و تربیت باشیم و باید از تمام ظرفیت‌های موجود در راستای تعلیم و تربیت دانش‌آموزان استفاده کنیم.»

فرماندار شهرستان همچنین به پر و خالی شدن صندلی‌ها و آمدن و ترک کردن منصب‌ها اشاره و گفت: «مهم‌ترین مساله این است که در پایان با روسفیدی این منصب‌ها را تحویل دهیم. از درویشی که در این سی سال خدمتش در آموزش و پرورش و دو سال فعالیتش به عنوان رییس آموزش و پرورش شهرستان تمام تلاش خود را برای ارتقای نظام تعلیم و تربیت داشتند تشکر می‌کنم و امیدوارم حالا که بازنشست شده‌اند نیز از مشورت‌های او بی‌نصیب نمانیم.»

فرودی، سماجت، سخت‌کوشی و برنامه‌ریز بودن را به عنوان ویژگی‌های مهم رییس جدید آموزش و پرورش معرفی کرد و در بخش بیان درخواست‌هایش از رضایی گفت: «تشکیل شورای آموزش و پرورش، گزارش وضعیت موجود و دادن آماری در مورد این که از لحاظ آموزش و پرورش در چه رتبه‌ای در کل استان قرار داریم، بازدید مستمر از مدارس مثلا حداقل هفته‌ای یک روز هم در شهر و هم روستا، زمینه‌سازی برای داشتن ارتباط مستمر با خیرین، استفاده بهینه از فضای آموزشی، و توجه مساوی به بخش آموزش و تربیت، توقعات و درخواست‌هایی است که ما از رییس جدید اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان داریم.»

فرودی خطاب به معاون مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس گفت: «نیاز به نوسازی ساختمان آموزش و پرورش شهرستان گراش، توجه به وضعیت معیشت فرهنگیان و برگزاری دایمی دوره‌های آموزشی ضمن خدمت، مسایلی است که برای رسیدگی و توجه به آن، انتظار داریم گزارش آن را به استان برسانید.»

darveshi

درویشی: استعفا داده بودم ولی قرار بود بمانم

درویشی صحبت‌هایش را با بغض شروع کرد و گفت بعد از سی سال خدمت خداحافظی کار سختی است. او از همکاری و پشتیبانی افرادی که در طول خدمتش او را یاری کردند، به خصوص خیرین شهرستان، قدردانی کرد و در ادامه گفت: «نگرانی من این است که ارتباط با خیرین کم‌رنگ شود. از برادرم آقای رضایی می‌خواهم با تلاشی که دارند باعث شوند این اتفاق صورت نگیرد. در حال حاضر شش پروژه در حال ساخت در بخش آموزش و پرورش داریم که چهار پروژه‌ی آن فعال و مدرسه‌ی محمدزینا و سالن محمد‌نژاد نیز رو به اتمام است. دو پروژه‌ی سالن شوری و مدرسه قمری نیز همین اوایل سال تحصیلی به مرحله بهره‌برداری رسید. راه‌یابی دو تیم ورزشی دانش‌آموزی به مرحله‌ی کشوری و همچنین راه‌یابی دو دانش‌آموز به مرحله‌ی کشوری در مسابقات قرآنی از جمله عملکرد‌هایی است که در این دو سال داشتیم.» او در پایان صحبت‌هایش گفت: «هر کجا که کاری از من ساخته باشد در خدمت هستم.»

در پایان مراسم از درویشی پرسیدیم آیا خودش به بازنشست شدن تمایل داشته یا نه؟ او در جواب به این سوال گفت: «البته با توجه به مشکلات، من حدود سه ماه قبل که در شرف بازنشستگی بودم، استعفا دادم. ولی دو سه بار که پیگیری کردم گفتند حالا هستیم خدمت شما و استعفایم را نپذیرفتند. ولی یک مرتبه تصمیمشان عوض شد. این تصمیم‌گیری اخیر مقداری برایم عجیب بود، ولی در کل خودم استعفا داده بودم. بکی از اشتباهات هم برگزاری مراسم تودیع و معارفه در اول مهر است، یعنی باید زمانی این اتفاق می‌افتاد که اسب زین شده بود. الآن قطعا مشکلاتی برای آقای رضایی وجود خواهد داشت که حل کردن آن سخت است. اما بالاخره تصمیمی بود که خود اداره کل گرفته است و من در آن دخالتی نداشتم.»