علی‌اصغر حسنی و شکرالله زندوی نفرات اول و دوم انتخابات مجلس هشتم ترجیح دادند که در همان تهران و با حضور در ساختمان فاطمی ثبت‌نام کنند.

حسنی در روز اول 

علی‌اصغر حسنی
ثبت‌نام در وزارت کشور

خبرگزاری مهر نام علی‌اصغر حسنی را به عنوان اولین نماینده‌ مجلس هشتم ثبت کرد که داوطلب حضور در مجلس بعدی شده است. این خبرگزاری عکس‌هایی را از حضور حسنی نیز منتشر کرد. حسنی در گفتگو با خبرگزاری فارس خود را نماینده نامزد متحد اصول گرایان دانست. جبهه متحد اصول‌گرایان مهمترین و معتبرترین تشکل شرکت‌کننده در انتخابات است و چند تن از نامزدهای حوزه انتخابیه جنوب فارس به دنبال قرار گرفتن در این لیست هستند.

مهر در روز دوم نوشت: «یک روحانی دارای مدرک دکترای مدیریت نخستین داوطلبی بود که امروز به ستاد انتخابات کشور آمد. او از مدیران استانی سازمان تبلیغات اسلامی بود که قرار است از حوزه انتخابیه لارستان نامزد انتخابات شود.» این مشخصات با سید شکرالله زندوی قابل تطبیق است.

فرمانداری لارستان؛ روزی یکی دو نفر

در فرمانداری‌های خنج و گراش خبری از ثبت‌نام‌های انتخاباتی نیست. اما فرمانداری لارستان معمولاً روزی یک یا دو ثبت‌نامی دارد. سایت لادستان به دلیل حضور خبرنگار خود در فرمانداری خبرهای نامزدهای ثبت‌نامی را سریع‌تر و همراه با صحبتی کوتاه با آن‌ها منتشر می‌کند.

محسن آیت‌اللهی در دومین روز برای نامزدی انتخابات ثبت نام کرد. آیت‌اللهی درباره خود می‌گوید: «من سابقه ای ندارم. کارمند دولت بوده و در دانشگاه کار می کنم.» آیت‌اللهی اولین فرد از امضاکنندگان تعهدنامه اجماع است که وارد انتخابات شد. اگر او در این انتخابات بماند بیش از هر چیز به نام خانوادگی خود تکیه دارد. هدایت الله بیگلری نیز در این روز به قصد ثبت‌نام به فرمانداری مراجعه کرد. بیگلری در دوره گذشته نیز ثبت‌نام کرد اما هیات اجرایی و شورای نگهبان به او اجازه حضور در انتخابات را ندادند.

در روز سوم ثبت‌نام دو نامزد دیگر وارد رقابت شدند. محمد حسین نخبه الفقهایی با سابقه نمایندگی مردم لارستان در مجلس چهارم و پنجم، عدم موفقیت در انتخابات مجلس ششم و بعد از دو دوره غیبت، وارد رقابت برای کرسی مجلس نهم شد. نخبه به دلیل چهارده سال حضور در بنیاد مسکن بیش از هر چیز با شهرک‌سازی در مناطق مختلف لارستان شناخته می‌شود. گرایش نخبه بیشتر اقتصادی و عمرانی است اما اگر بخواهیم او را در دسته‌بندی‌های سیاسی قرار دهیم در میان اصول‌گرایان سنتی قرار می‌گیرد.

نامزد دیگر روز سوم اصلاً شناخته شده نیست. غضنفر باقدم با مدرک کارشناسی ارشد مدیریت در بانک مسکن لار کار می‌کند. باقدم ۳۱ ساله متولد هرمود در بخش مرکزی لارستان است. این نامزد در لیست نامزدهای لاری که قرار است اجماع کنند قرار ندارد.

دکتر جمشید جعفرپور روز چهارم را برای ثبت‌نام انتخاب کرد. برخلاف دکتر هوشنگ جعفرپور که در دوره گذشته پشت سد شورای نگهبان ماند به نظر نمی‌رسد دکتر جمشید جعفرپور مشکلی از نظر تایید صلاحیت داشته باشد. دکتر جمشید جعفرپور بیشتر به عنوان چهره‌ای دانشگاهی فعالیت داشته و کمتر در لار شناخته شده است. او را می‌توان چهره‌ای تازه‌ای دانست که اصول‌گرایان لار برای این دوره رو کرده‌اند. جعفرپور نیز یک از اصحاب اجماع است.

در روزهای آینده

از هفت نفر که در لار برای اجماع متعهد شده‌اند تاکنون سه نفر ثبت‌نام کرده‌اند. در روزهای آینده به احتمال زیاد ابراهیم فرج‌پور، بهزاد مریدی، منصور کشفی و یوسف محبی نیز وارد عرصه انتخابات خواهند شد. قرار بر این است که بعد از ثبت‌نام و گذشتن از مراحل مختلف تایید صلاحیت یکی از این هفت نفر در میدان انتخابات باقی بماند. این پیش انتخابات مهمترین چالش این روزها در شهر لار است.

یوسف محبی همانند نخبه شخصیت اجرایی است و در مجلس هشتم بیشتر به اصول‌گرایان تمایل داشت. منصور کشفی در مجلس ششم از اصلاح‌طلبان بود و در جبهه مشارکت عضویت داشت. کشفی و محبی در دو سوی طیفی قرار دارند که در میانه آن بهزاد مریدی قرار دارد. دکتری مریدی بیشتر اهل تحصیل و تحقیق بوده و به خاطر آموزشگاه‌های نیما در لارستان شناخته می‌شود. ابراهیم‌ فرج‌پور دیگر نامزدِ نامزدی از سوی ترک‌های لار و توابع حمایت می‌شود.

دیگران

در گراش به نظر نمی‌رسد که به جز حسنی کاندیدای شاخص دیگری وارد گود شود. با حضور سید شکرالله زندومی از بیرم، سید حسن زندوی در انتخابات حضور نخواهد داشت.در لار نیز یک و یا حتی ممکن است دو نفر از اصحاب اجماع باقی خواهند ماند. انتخابات تا اینجای کار به  شکل مربع یا مثلث است. اما این‌ها تمام نامزدها نیستند. ممکن است در روزهای آینده افرادی از جویم، بیرم و اهل سنت افزوده شوند. این چهره‌های جدید شاید نتوانند به بهارستان راه یابند اما می‌توانند معادلات کسانی که خود را برنده‌ی ۱۲ اسفند می‌دانند به هم بریزند.

مهدس یوسفی محبی، دکتر منصور کشفی، حجت‌الاسلام سید شکرالله زندوی و علی‌اصغر حسنی گراشی
حوزه انتخابیه لارستان، خنج و گراش- دوره نهم