بستن

دومین فرمانداری ویژه فارس به جهرم رسید

گریشنا:  نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی از ارتقا فرمانداری جهرم به فرمانداری ویژه خبر داد.

پرتال جامع دکتر محمد رضا رضایی در اولین ساعت‌های بامداد روز یکشنبه ۱۳ مردادماه خبری را منتشر کرد. در این خبر آمده است:«در پی پیگیری‌های مکرر و تلاش‌های مجدانه دکتر رضایی نماینده مردم شریف جهرم در مجلس شورای اسلامی فرمانداری جهرم  به ویژه ارتقا یافت.»

دکتر محمدرضا رضایی نماینده جهرم در مجلس شورای اسلامی نوشته است: پس از پیگیری‌های مکرر و رایزنی‌های مداوم با هیئت وزیران و وزارت کشور توانستیم در آخرین روزهای دولت دهم مجوز ارتقای فرمانداری شهرستان جهرم به فرمانداری ویژه را اخذ تا خدمتی به مردم غیور این خطه شهید پرورر و دارالمومنین کرده باشیم.

رضایی افزود: یکی از مزایای فرمانداری ویژه ارتقای سمت فرماندار به معاونت استاندار و ارتقای چندین اداره شهرستان به معاونت اداره کل می باشد که موجب خدمات رسانی بهتر به مردم و افزایش بودجه دستگاه های اجرایی و رشد و شکوفایی شهرستان خواهد شد.

شهرستان‌هایی از جمله کازرون و آباده نیز متقاضی ارتقا به فرمانداری ویژه بودند اما در نهایت جهرم توانست به این امتیاز دست یابد. لارستان نخستین شهرستان استان فارس بود که در بهمن ماه ۱۳۸۸ در دوران نمایندگی علی‌اصغر حسنی به فرمانداری ویژه ارتقا یافت.

در ماه‌های اخیر ارتقا دو اداره لارستان به اداره کل جنوب فارس  موجب اعتراض مجمع نمایندگان استان فارس شد (خبر در گریشنا) به نظر می‌رسد با ارتقا جهرم به فرمانداری ویژه در آخرین روزهای دولت دهم یک بار دیگر مساله تقسیمات کشوری به چالش اصلی مدیریت استان فارس تبدیل شود.

عکاس پایگاه خبری هفت‌برکه گراش

49 نظر

 1. با سلام خدمت همه گراشی های دوست داشتنی. اوولین باری است که به گریشنا سر میزنم. من جهرمی هستم و ممنونم که خبر رو پوشش دادید. به شخصه اونقدری که از گراشی ها خوشم میاد و با اقوام گراشیمون حال میکنم با اون اقوام لاریمون حال نمیکنم. گراشی ها مردمون بسیار دست و دلباز و با محبتی هستند،درست برعکس لار! لاری ها خود بزرگ بین، حسود و از دماغ فیل افتاده هستند که شباهتی بس زیاد به نازی ها دارن که خودشون رو بزرگترین و بهترین شهرستان میدونن در صورتی که بزرگیشون خلاصه میشه به بیابون و کویر! و شهر ۶۰هزار نفری در ارواح سرگردانشون…ببخشید اینقدر رک حرف میزنم،چون دانشجوی لار بودم و بدجوری اونجا افسرده شدم و تا مدت ها افسرده بودم.
  توی روزنامه صحبت نو خوندم که جهرم رو زیرمجموعه تاریخی لار معرفی کرده بود و قسمتی از اون به اصطلاح لارستان بزرگ! خواستم با اجازه شما یه توضیح کوچولو بدم : طبق اسناد مرکز جهرم شناسی، سال ۱۳۱۶ برای اولین بار در زمان رضا شاه تقسیمات کشوری اجرا میشه و مناطق به شهرستان تبدیل میشن. در اون زمان فسا تبدیل به شهرستان میشه و جهرم برای مدت ۵سال زیرمجموعه فسا محسوب میشه و پس از اون مدت ۲سال هم زیر مجموعه لار،تا سال ۱۳۲۳ که اولین تغییرات در تقسیمات کشوری بوجود میاد و جهرم و یزد تبدیل به شهرستان میشن. حالا لاری های از خودراضی و متکبر، طوری وانمود میکنن که در تاریـــــــــــــخ بشریت،جهرم تابع لار بوده!!!! اگر چنین است که فسا مستحق تر از شماست در اعلام چنین سخنی.
  باز هم از همه شما ممنونم. چندتا دوست گراشی دارم که صمیمی ترین دوستم اقوام نماینده قبلی شماست و نفر اول شورای شهرتون

  1. خوب است که خودت اقرار کردی که مریض هستی و افسردگی داری . حرفهایت هم تماما بیمارگونه است .
   مردم گراش نیازی ندارند که ادم مریض بیاید و هندوانه زیر بغلشان بگذارد . […]

   1. گریشنای محترم . بهتر بود نظرم را سانسور نمی کردی تا کسی که می اید و اینجا اظهار نظر می کند بفهمد که خواننده چه دیدی نسبت به او دارد .
    این بنده خدا هنوز در عالم هیجانات جوانی گرفتار است . چه کسی جرات کرده بیاید و با اقوام گراشی حال بکند ؟

    1. بگذارید من جای همشهریم جواب بدم.
     از دوست عزیز گراشی هم ممنونم که موشکافانه و روشن واقعیت رو میبینن.
     ببین دوست لاری، عزیز من.
     شاید ایشون دانشکده فنی حرفه ای دولتی بوده و مجبور بوده در لار ۲ سال باشه مثل من!
     بعد از اون هم جای اینکه شما بیاید و دلیل بیارید میگید خوب نمیومدی لار!! این دیگه جالبه!
     خوب شهرستانهای دیگه هم نمیخون زیر نظر شما باشن پس شما ادعای بیخود نکنید، طبق برهان خودتون.
     دوما شما که قصد تخریب شخصیت همشهری منو داشتید با چسبوندن خودتون به شهرستانهای گراش و لامرد و ایشالا شهرستان اوز، باید بهتون بگم که مشکل از جمعیت و آب و هوا نیست بلکه مشکل دقیقا افرادی مثل شما هستند!
     من چندین ماه در لامرد بدلیل شرایط کاری زندگی کردم و چندین دوره چند روزه هم در گراش به قصد تفریح و کار رفتم و اصلا مثل شما نیستند.
     می خواید بدونید تفاوتتتون چیه!؟میگم.
     مثلا گراشیها واقعا مهمان نوازی رو به معنای واقعی کلمه ادا می کنند به شکلی من شگفت زده شده بودم در دو بار اولم که به گراش رفته بودم و من فکر می کنم که این نام نیک گراش به شما هم حتی رسیده بدلیل نزدیکی جغرافیایی و انحصار طلبی گذشتتون گرچه الان حناتون رنگی نداره!
     من در لار یک بار با دوستانم سوار یک ماشین شخصی شدیم اما پس از اینکه ایشون وسط راه فهمید ما دانشجو هستیم تو لار، مارو وسط راه با طلبکاری تمام انداخت پایین و رفت!!! این یعنی چی؟! خوب ما موندیم وسط جاده ای بین شهرجدید و خور توی اون بیابونی که سگ ولگرد توی اون موقع شب زیاد بود!!! اگه اصلا سوارمون نمیکرد حداقل جونمون در خطر نبود!
     ما گناه کرده بودیم که دانشجو بودیم! البته مشخصه که شما با همه به غیر از خود، اینچنین برخورد میکنید! حتی اگه فردی از ۱۰ کیلومتر اونورتر باشه!
     همشهری من گفت در لار حال نمیکردم منظورش این چیزا بوده لاری عزیز!. و شما هم مثل خیلی از همشهریاتون پیش داوری کردید همونطوری که اکثرتون دانشجو های شهرتونو توی ذهنتون یه قاتل بی شاخ و دم بود و محل سگ هم بهش نمیگذاشتید پس لطفا به همشهریای من وصله نچسبونید.
     موفق باشید!

   2. هدف از نوشتن کامنت . بیان واقعیت . در زیر سایه حق است . وقتی حق به میان می اید دیگر بحث مرزبندی و دوست و دشمن در کار نیست . حرف حق باید پذیرفت هرچند به نفع دشمن باشد . حرف ناحق خریداری ندارد حتی در منزل پدری .
    ما نمی اییم اینجا که شعار بدهیم و یا کور کورانه و از روی تعصب حرفی راتایید و یا تکذیب کنیم . گویا بعضی ها با کلمه گراش و لار آلرژی دارند . متن را درست نمی خوانند . و قبل از اینکه کامنت را تا اخر بخوانند گرفتار احساسات می شوند .بدون فکرو اندیشه بیان احساسی و شعار سر می دهند .
    اگر دقت کنیم به هشت سطرابتدایی نوشته جهرمی . در می یابیم که سراسر تخیل و توخالی و محصول تصورات باطل نویسنده می باشد . نویسنده ادعا می کند که افسرده شدم . در جواب باید گفت محیطی که با ان نمی توانی سازگار باشی مجبور به تحمل کردنش نیستی . گویا نویسنده در عالم خود. باور دارد که از یکی از شهرهای اروپایی به اینجا امده . نمی داند تنها ۱۶۰کیلومتر فاصله دارد با زادگاهش . با کارت دعوت هم نیامده .
    اره ادمهای مقوایی زود افسرده می شوند . و مطلب دیگر. همه می دانیم که اینجا همه عزت نفس دارند و کمی هم مغرور . نرخ ادمهای اینجا بالاست . ببخشید اینجا با دوتا بوق زدن نمی توانی کسی را در کنار خیابان با خودت همراه کنی . جهت اطلاع همه . منحصر به لاری نیست . همه مردمان
    لار گراش اوزخنج و بستک و …
    دوستان لطف کنند خوش باور نباشند . احساسی و هیجانی رفتار نکنند . وقتی ادعا می کند که
    لاری ها خود بزرگ بین، حسود و از دماغ فیل افتاده هستند که شباهتی بس زیاد به نازی ها دارن که خودشون رو بزرگترین و بهترین شهرستان میدونن در صورتی که بزرگیشون خلاصه میشه به بیابون و کویر! و شهر ۶۰هزار نفری در ارواح سرگردانشون…
    یقینا این بنده خدا درمواجه شدن با اولین برخورد غیر منتظرانه از طرف گراش یا هر شهر دیگر چنین نسبتهای به تمام مردمان ان شهر خواهد داد . درپایان به اقای جهرمی و اقای گراشی احترام می گذارم چون بیان این حرفها ناشی از کم تجربگی انهاست نه نهاد بد و غرض ورزی .

   3. دوست عزیز لاری.
    اولا که ما شما رو پدر خود نمی دانیم! چرا که شما اصلا صلاحیت پدر بودن ندارید!
    دوما مثل اینکه شما مشکل حاد بد بینی دارید؟!!
    از گفته های دوست عزیز جهرمیمون معلوم بودش که ایشون منظورشون کار غیر اخلاقی نبود بلکه جو سنگین و ناجور شهر شما بودش!

 2. چیه ..حالا برید اعتراض کنید نه .چرا نمایندگان فارس نشستن چرا نمیرن اعتراض کنند.شهرستان های دیگر هم بودند مثل آباده چرا جهرم برید نامه بنویسید خاک تو سر خودتون بکنید

 3. خدا رو شکر. به جهرمی های عزیز تبریک میکم. خداروشکر که جهرم هم ارتقا بیدا کرد که این لاریها یه ذره از رو برن و فکر نکنن با ویژه بودنشون از همه سرن هرچند اینا پر روتر و خودخواه تر از این حرفان. یک گراشی لار رو شهرستان ویژه کرد اما اینها چه خیانتها در حق گراش و آقای حسنی که نکردن.

 4. برید متن خبرگزاری فارس رو ببینید کلی خندیدم:دی
  تیتر زده جهرم هم با فرمانداری ویژه جهرمستان(طعبه به لارستان پهن) شد.
  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13920513000795
  این لاریها فکر کردن کین که ما گراشیها رو جزء خودشون میدونند. ما فرهنگ خودمون رو داریم و هیچ علاقه ای هم نداریم جزء فرهنگ هیچ جای پهنی(بزرگ) باشیم:دی
  ایشالا گراش و لامرد هم فرمانداری ویژه بگیرند که مناطق پهن توهم زیاد اذیتشون نکنه!

  1. خبرگزاری فارس با این تیتر مسخره خواسته مردم جهرم رو به سخره بگیره کلا این خبرگزاری با پیشرفت و آبادانی شهرستان های فارس مخالفه حالا این شهرستان ها می خواد لار باشه یا جهرم و یا جاهای دیگه چون فکر می کنه با ارتقاء شهرستان های فارس از اقدار شیراز می کاهد.

  2. برای یافتنش عمری را یکنفس دویده بودم… صحرا به صحرا… کوه به کوه… دریا به دریا… جهانی از پی جهانی دیگر… وقتی رسیدم نایی نمانده بود اما رسیده بودم… از ژرفای زلال نگاهش فهمیدم… رو برگرداندم تا ظلماتم هویدا نگردد… غافل از آنکه او برای نگاه به چشم هایش محتاج نبود…
   ای کاش لجاجت وساده اندیشی هرگز وجود نداشت .
   بصیرت!بصیرت!

 5. به نظر من بهترین گزینه برای مرکز استانی جهرم می باشد
  این استان که گویا نام بهارستان هم زیبنده آن است شامل شهرهای جهرم ، خفر ، لار ، زرین دشت ‌، گراش و جویم می تونه باشه در ضمن بخش بیرم هم می تونه از لار انتزاع پیدا کنه و به لامرد پیوند داده بشه و شاید با چاهورز یک شهرستان بشوند .
  نظر شما چیه استان بهارستان به مرکزیت جهرم .

  1. جویم و اوز هم باید شهرستانون بکنیم.
   آره حق جویم و اوز خیلی بیشتر از اینهاست .انصافا باید در اولین اقدام پس از اینکه استان فاس جنوبی تشکیل بشه اونها شهرستان بشوند چرا که بنظرم شرایط اقلیمیشون از لار واسه پیشرفت بیشتره.

 6. ارتفا دو فرماندری فسا وجهرم را به اهالی هر دوشهرستان تبریک عرض می نمایم ما اهالی لارستان بزرگ هرگز از ارتقای مناطق کشور بخصوص استان فارس ناراحت نخواهند شد وهمچون برخی از افراد مغرض که در ارتقای ادارات لارستان بزرگ سنگ اندازی می کنند جانب تلافی گری را پیشه نخواهد کرد به امید ابلاغ هرچه سریعتر ادارات کل جهاد کشاورزی و صنعت معدن تجارت لارستان

 7. چیه گراشیا چرا سکوت اختیار کردن و لب مبارک رو باز نمی کنن . اون آقایی که تریبون نماز جمعه رو با گعده های سیاسی اشتباه گرفته و دم از قانون و قانون مداری میزنه چرا حرفی نمیزنه ؟!
  آقایون گراشی . همه چیز بر اساس سیاست منفعت طلبی نمیتونه دوام بیاره . هر جا به نفعتونه حتی اگر بی اساس منطق ترین هم باشه ازش حمایت کنید و هرجا به ضرره کاسه داغ تر از آش منطقه بشید.
  و در آخر اینکه . فرزند لارستانید و فرزند تا همیشه برای والدش فرزند می ماند .

  1. دقت کن لاری عزیز. ارتقاء جهرم و فسا به فرمانداری ویژه هیچ ضرری به گراش وارد نمیکنه و ما هم با پیشرفت دیگران مخالف نیستیم. ما با ارتقاء ادارات لار مخالفیم چون لار لاره و سابقه‌اش خراب. اداره کل در لار یعنی اسارت گراش و سایر توابع این اداره کل‌ها زیر چکمه‌های استعمار پیر منطقه. ما اعتراض کردیم چون از استعمار و سلطه‌گری لار خسته‌ایم و الان که چهار ساله آزاد شدیم نمیخواهیم دوباره به اردوگاه اسرا برگردیم. پس اعتراضی کاملا به جا و عاقلانه بود و حق داریم به فکر آینده شهرمون باشیم و از یک سوراخ دوبار گزیده نشیم. با تمام قدرت پای منافع منطقه و شهرمون ایستادیم و ادامه میدیم.

 8. خفر هم واقعا حقشون شهرستان بشن ازدل لارستان شهرستان های زیادی بوجود اومده که آخریش همین شهرستان گراش عزیزه/ برای اولین بار شماهم یک فرزند که حقشه سروسامانی بگیره/شهرستان خفر/به خانه بخت بفرستید تااهالی محترم خفرجشن بگیرند/بنده ازطرفداران پروپاقرص سایتتونم ازلار/ حتما درجش کنید /ممنون

 9. اول شما لاریا اوز و جویم رو به خونه بخت بفرستید بعد نوبت خفر ما هم میشه. اما خواهشا بعد از ارتقاء اوز لاستیک نسوزونید که دودش به چشمتون میره و اذیت میشه و ما هم از بوی بدش ناراحت میشیم

 10. بنده همون بی نامی هستم که اولین کامنت راگذاشتم و از دوستان جهرمی و گراشی خودم هم ممنونم. میدونید،تا زمانی که دانشجوی دانشگاه آزاد لار نشده بودم هیچ تصور بدی از لار نداشتم! چرا که لاری ها را به اقوامی که اونجا داشتیم میشناختم و اونها رو ملاک قرار میدادم و هیچوقت هم کسی با اقوام دورش دمخور نمیشه!!!۱
  یه تجربه مشابهی هم که دوستمون عنوان کرد برای من پیش اومد،ساعت ۳ نصف شب بود که رسیدیم لار،و جالبیش این بود که لار تاکسی تلفنی شبانه روزی نداره!!! اتوبوس سر فلکه فرمانداری ایستاد و من و دوستم پیاده شدیم. تاکسی گرفتیم برای خوابگاه کوثر. کرایه تاکسی در بست سال ۸۹، ۱۵۰۰ بود تا ۲تومنکه هر کی یه نرخی می گرفت. اون شب ساعت ۳ نصف شب وقتی رسیدیم خوابگاه با اون راننده لاری دست به یقه شدیم،چرا؟؟؟ چون می خواست از هر کدوم از ما، کرایه دربست رو بگیره.یعنی ۴ تومن! می گفتیم اگر ۴نفر بودیم هم ۸تومن می گرفتی؟ میگفت آره.
  اینا به کنار،اگر اون واژه هایی هم که در مورد لاری ها بکار بردم دلیلش این بود که راننده تاکسی،تا مسئول بوفه دانشکاه و مغازه دار و استاد دانشگاه وقتی می پرسیدن کجایی هستی؟ میگفتیم جهرمی. میگفتین میدونستین از توابع ما بودین؟؟؟ انگاری خودشونم واقعا باورشون شده که اون ۲ سالی که جهرم رفته زیر نظر لار،به اندازه کل تاریخ بشریت بوده! شما دانشجویی رو جساب کنید،که توی یه شهر غریب می خواد بره یه پارک بشینه اما اون شهر پارک نداره! فلکه ی گپ رو پارک میدونست و با افتخار میگفتن لار پارک سلامت داره وقتی آدرس گرفتیم دیدیم از فلکه ی گپ به سمت بولوار امام رضا یه پیاده رو ۱۰۰ متری رو ۴تا دستگاه ورزشی گذاشتن بهش میگن پارک سلامت!!!! در کل واقعا خود بزرگ بین هستن و همه چی رو حق خودشون میدونن.

  1. عزیزم!لار پارک شهر داره.در مورد شهریت حرف نزن که من خودم بارها جهرم اومدم که لار هرچی باشه،جهرم عقبتره.
   منم یه بار تو اصفهان راننده تاکسی همین کار رو باهامون کرد.حالا من باید فحش هرچی اصفهانی بدم.خدا شاهده منم که لاریم راننده تاکس وقتی یه بار از شیراز میومدیم نیز با همین مشکل شما مواجه شدم.اینا راننده تاکسی نیستن،بلکه یک سری آدمند که برای یه لقمه نون حاضرن از خوابشون بزنن وساعت۳ نصف شب میان سر فلکه منتظر رسیدن اتوبوس.واسه همین این کار رو حق خودشون میدونن و برای خودشون توجیه میکنن.که به نظر من هم کارشون اشتباهه.

   1. دوست لاری عزیز، پارک شهر زیباییست من از طرف دانشکده مون یک بار رفتم!!
    نه آب داره نه آبادی نه سبزی نه وسیله!!! فقط ۴ تا سرسره آهنی مال ۳۰ سال پیش هست که دیگه تو پارکهای معمولی هم استفاده نمیشه!!!
    آره در مورد اصفهانیها میتونید پشت سرشون بد بگید چون همه ازشون دل پری دارند!
    در مورد مقایسه {شهریت لار!!} با شهریت جهرم هیچ حرفی واسه گفتن نیست آنچه عیان است چه حاجت به بیان است=))

    1. در همسایگی ما دو نفر دانشجو مستاجر بودند . گاهی وقتها اگر چیزی لازم داشتند در خانه ما می زدند . به این وسیله با هم اشنا شدیم . هر دو بچه تهران بودند . یکی رشته مدیریت دانشگاه ازاد لار بود و دیگری عمران ازاد لار درس می خواند . انها همیشه تعریف لار می کردند . بعد از اینکه از لار فارغ التحصیل شدند هردو فوق قبول شدند . یکی فوق لیسانس مدیریت دانشگاه دولتی تهران و دیگری فوق لیسانس عمران دانشگاه شریف . تا مدتی هم با هم ارتباط تلفنی داشتیم . حالا می خواهم اینرا بگویم که همیشه پول خرد که همان سکه باشد سرو صدا می کند و پول درشت که اسکناس باشد سرو صدای ندارد . بعضی ادمها حکم مگس دارند که هرجا زخم است انجا می نشینند . ادمهای که در شهر خودشان تحقیر شده اند . در لار هم از نظر درسی نمی توانند کاری از پیش ببرند رو می اورند به بیان نقاط ضعف .

 11. در یک سایت لامردی به نام تراکمه. علی الظاهر دختری به نام فرزانه از لار با کلی دکتر و مهندس در حال بحث کردن و استدلال آوردن است. استدلالات و مطالب این دختر قابل مقایسه با کسانی که جوابش می دهند نیست و از این رو به بد و بی راه و انواع مغالطات برای ساکت کردن او روی آورده اند. ضمن تشکر از این خواهر فهمیده و با سواد از دوستان درخواست دارم به این سایت بروید و درماندگی کلی دکتر ومهندس را مقابل این دختر لاری مشاهده کنید

  1. به امید خدا! خش و حلالت بو کاکا
   این رو که من بهت میگم مطمئن باش.لاریها کاری به جهرم ندارن.اونها حرفشون اینه که چرا تا چیزی به لار میدن شهرستان های دیگه حسودیشون میشه و اعتراض میکنن ولی اگه هر شهر دیگه ای باشه اینطور نیست.البته خواهشا برادران گراشی به این کامن کاری نداشته باشند و حرف تکراری و بد وبیراه روا ندارند

 12. مهدی جان،جهرمی ها هم نه حسودی می کنن و نه ناراحت میشن. اما به شرطی که شرایطش رو داشته باشید قطعا حمایت هم میکنیم. اما بینی و بین الله،در زمینه ادارات کل جهاد کشاورزی و صنعت و تجارت شهرهای بسیاری هستند که کشاورزی و صنعت قویتری از لار داشته باشند مثلا فقط و فقط مرکبات جهرم،۱۵%تولیدات کل کشوره. محصولات زراعی مثل گندم و ذرت و صیفی جات و خرما بماند. از قدیم باغ نمونه ای در جهرم هست،که مرکز تحقیقات کشاورزی است به خاطر بافت کشاورزی وسیع جهرم. این باغ تمامی درخت های میوه کشور رو شامل میشه و درختان ارقام مختلف میوه در سطح جهان هم در این باغ وجود داره و تحقیقاتش ادامه داره. سالها هست که نمایندگان جهرم پیگیر این هستند که این مرکز با وجه به گستردگی کار و وجود داشتن در چنین منطقه حاصلخیزی،به مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کشور تبدیل بشه. حالا با این تفاسیر چگونه حق داشتن اداره کل جهاد کشاورزی رو برای لار میدونی عزیزم؟ گاهی وقت ها هم حق با دوستان دیگه هست.

 13. آخه برادر من امیر جان!
  ۱_این ادارات کل جنوب فارس است که شامل۵شهرستان لار,گراش,خنج,لامرد ومهر میشود.جهرم متعلق به نواحی مرکزی فارس است.حالا من میگم جهرم گل و بلبله,شما بین این ۵ شهرستان حق مرکزیت را به کدام یک میدهی؟لار که سال ۱۳۱۶ شهرستان شده یا شهرستان های دیگر که حداکثر لامرد شهرستان شدنش به ۱۳۶۸ برمیگردد؟لاری که تمام این ۴شهرستان دیگر زمانی جزئی از آن بوده یا بقیه شهرستان ها؟

  ۲-دربین این شهرستان های جنوبی لار هم از لحاظ کشاورزی و هم از لحاظ صنعت پیشرفت بیشتری داشته.به لینک زیر که البته مربوط به دو سال قبل است نگاهی بیندازید بد نیست
  http://fars.mim.gov.ir/index.php?name=news&file=article&sid=41315

  ۳-من الان به شما میگم که کشاورزی جهرم خیلی بالاست و اصلا من میگم در فارس اول و در کشور هم برتر,ولی آیا شهرستان های جنوبی فارس که نه از لحاظ بارش با فارس یکسانندو نه از لحاظ آب و هوا نباید یک چشم انداز توسعه کشاورزی مستقل از فارس برایشان برنامه ریزی شود؟آیا باید به پای شهرستاهای پرباران بسوزند؟اصلا چه ضرری برای جهرم دارد.من شنیدم استان لرستان چند شهرش اداره کل دارن.جهرم از لحاظ کشاورزی در دید مسئولین قرار دارد خود به خود پیشرفت خواهد کرد

 14. باسلام خدمت همه لاریهای عزیز
  شنیدید یا دیدید بعضی پدر ها یا فرزندان می گن …..پسر من نیست یا پسر می گه من پدر ندارم در صورتی که هم پسره فرزند اون پدره است و هم اون پسره پدر داره چون در بین اینها یک کلمه وجود ندارد اینها همدیگه را قبول ندارند می دونی اون یک کلمه چیه ؟باشه برا بعد
  لاریها که گراش و فرزند خودشون می دونند، چون اون کلمه را از گراشیها دیدن اما!!!!!!چرا گراشیها و شهرهای جنوبی فارس راضی نیستند همچون پدری بالا سرشون باشه چون همان یک کلمه را از لاریها ندیدیم …………..
  ازمحبت خارها گل می شود (محبت ،محبت ،محبت)

  1. عبدالرضای عزیز.
   مسئله اینه که اصلا ما پدری نداریم!
   پدر کیلو چنده، ما خودمون واسه خودمون تاریخ و سابقه داریم و هر جایی واسه خودش هویت داره و هیچ هویتی از لار به ما نرسیده که بخوایم بگیم پدر ما هست یا نیست!

   1. شما بهتره تغییر اسم بدی
    اسمت را بهتر بود به جای”” گراشی با غیرت”” میگذاشتی “”گراشی متعصب””
    بزرگوار تعصب در هیچ جا جایز نیست مگر در جایی که فهم ویقین وایمان حاکم باشد.

 15. اول برم سراغ دوست عزیز فسایی مون که قلدره!!!!!!!!
  قلدری کیلو چنده؟؟؟
  عزیزم بحث علم و پیشرفته نه قلدری!!!!!
  گرچه فسایی ها همش فکر قاچاق مواد و امسال این ها هستن
  اصلا شما میدونید پیشرفت چی هست؟
  دوست مو شما آب آشامیدنیتون رو شهر ما یعنی جهرم گل تامین میکنه و شما یک بیمارستان در و حسابی ندارید بلند میشید یا مرید شیراز یا میایید جهرم پس شما … ببخشید دوست فسایی
  و یک چیز دیگه اگر لار بشه مرکز فسا دیگه پشرفتی نمیبینه
  جهرم بهترین گزینه هست؟
  دوس لاری من شما هم بولوف نزن شما لب مرز استان هستید و هرگز مرکز نمیشید
  اگر خوب نگاه کنی میبینی که کوار شهرستان شده و خفر جهرم هم کاراش دیگه تمام هست داره شهرستان میشه میدونی چرا؟؟
  چون بین مرکز فارس(شیراز)و مرکز استان بهارستان (به مرکزییت جهرم) یه فاصله بیفته… در ضمن مجلس تصویب کرد که استان بهارستان به مرکزیت جهرم گل پس سروصدای اضافی نکنید چون خسته میشید

  1. اینکه سخن مخالف را بدون دلیل و استدلال بلف فرض کنیم،شیوه تعقل و خردورزی نیست.با اینکار فقط خودمان را ضایع میکنیم.
   طرح استان فارس جنوبی بستک و نواحی شمال هرمزگان را هم شامل میشود ولار در مرکز واقع میگردد.حتی اگر اینطور هم نبود دلیل شما منطقی نیست.بهتر است به مرکز استان های دیگر هم یک نگاهی بیندازید.

 16. ببینید بزرگواران!
  چیزی که هست را باید قبول کرد.نه تنها گراش بلکه کل جنوب فارس ونه تنها جنوب فارس بلکه کل منطقه اطراف هویت خویش را از نام پرآوازه لارستان بزرگ گرفته است.
  جهرم را قبول دارم که اسم وآوازه ی کشوری دارد.ولی کدامیک از شهرستان های لامرد و مهر وگراش در کشور اسم وآوازه وشهرت دارند.همه اینها هنوز با نام لارستان بزرگ سعی در شناساندن خود دارند.
  اینکه این شهرها هویت مستقل دارند بنده نیز صد درصد با شما موافقم ولی اینکه بدون نام لارستان بزرگ در کشور شناخته شده نیستند یک سخن مطقی است که باید قبول کنیم.
  برادر من!یک تمدن کهن یک شبه نابود نمیشود
  گاهی چیزی وجود ندارد که این حرف شما درست است.اما گاهی چیزی هست وما نمیخواهیم و یا دوست نداریم قبول کنیم باز بحث دیگر است.سعی کنیم منطقی باشیم
  در مورد جهرم هم خدمت دوست جهرمی عرض کنم.شهرستان جهرم در منطقه ی مرکزی واقع است ونسبیتی با جنوب فارس ندارد. واین موقعیت نامناسب شانس جهرم را برای استان شدن کم کرده است.همچنین فعلا جنوب فارس در اولویت است.وهمچنان لار شانس بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

49 نظر
scroll to top