در روزهای منتهی به انتخابات ۲۴ خرداد شاهد ارایه انواع تحلیل‌ و خبرها از سوی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یا پیرامون آنها هستیم ، اما در میان همه این اخبار جای اخباری که به رای دهندگان اطلاعاتی حداقلی از وضعیت خانوادگی کاندیداهای ریاست جمهوری دهد خالی است، و به واسطه برخی محدودیت‌ها در این خوزه، اخبار آن مشحون به شایعات است.

 خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان دانشجویان ایران (ایسنا)، با هدف آشنا شدن حداقلی مردم با خانواده کسانی که می‌خواهند حداقل ۴ سال سکان قوه اجرایی کشور را برعهده بگیرند به مرور وضعیت خانواده آنها از حیث تاهل و وضعیت فرزندانشان پرداخته که به این شرح است:

 

سعید جلیلی

 

سعید جلیلی جوان‌ترین کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دارای یک فرزند به نام سجاد است،گرچه برخی از رسانه ها نام اورا حمید عنوان کرده اند پسر او که مدرسه احسان درس می‌خواند در سن حدود ۱۵ سالگی قرار دارد. خبر چندانی در مورد وضعیت وی در رسانه‌ها منتشر نشده به جز چند عکس معدود از همراهی وی با جلیلی که آخرین آن مربوط می‌شود به حضور وی در کنار پدرش در مراسم سالگرد ترحیم امام خمینی (ره) در چهارده خرداد سال ۱۳۹۲.

 سعید جلیلی که در شهرک شهید دقایقی واقع در منطقه لویزان زندگی می‌کند و به نوعی همسایه محسن رضایی یکی دیگر از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است ؛ او که در سخنان خود در مناظره دوم فرهنگی بر اهمیت وظیفه مادری تاکید مضاعف داشت دارای خانواده‌ای کوچکی است ، و از مهم‌ترین افراد مطرح خانواده اش می توان به وحید جلیلی برادر وی اشاره کرد که به مانند برادر بزرگترش در دانشگاه امام صادق (ع) تحصیل کرده است پدر این دو محمد حسن جلیلی معلم بازنشسته آموزش وپرورش است

 اطلاعات چندانی در مورد همسر سعید جلیلی فاطمه سجادی که یک پزشک عمومی است منتشر نشده، ولی گفته می‌شود که او همشهری جلیلی و از یک خانواده معمولی است، و در سال ۱۳۷۱ با یکدیگر ازدواج کرده اند .

 محمد باقر قالیباف

یکی دیگر از کاندیداهایی که دارای خانواده‌ای تقریبا کم جمعیت است می‌توان به محمدباقر قالیباف اشاره کرد. محمدباقر قالیباف دارای سه فرند به نام‌های الیاس، اسحاق و مریم است. همسر محمدباقر قالیباف زهرا مشیر که در زمان دبیرستان با همشهرییش محمد رضا قالیباف ازدواج کرده، دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی است و اکنون به عنوان مشاور و مدیرکل امور بانوان شهرداری به همراه همسرش در ساختمان بهشت مشغول به فعالیت است.

 الیاس پسر ارشد قالیباف در آبان ماه ۱۳۸۶ در شب میلاد حضرت معصومه (س) ازدواج کرد و در همان ایام قالیباف در وبلاگش یادداشتی به عنوان نگرانی پدرانه منتشر کرد.

 قالیباف نیز که خود در سن ۲۲ سالگی ازدواج کرده و خطبه عقدش را نیز امام (ره)خوانده است؛ در این یادداشت به دغدغه‌های پدرش در ارتباط با فرزندانشان اشاره کرده است.

 گفته می‌شود که دختر یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عروس محمدباقر قالیباف است. همسر قالیباف نیز در مورد ازدواج پسرش با بیان این‌که ازدواج وی خانوادگی نبوده گفته است که مهر عروسش ۱۴ سکه است.

 همچنین قالیباف در یکی از سخنرانی‌های خود در مورد نامگذاری پسر اولش به نام الیاس گفته است به توصیه یکی از همرزمایش شهیدش “شهید رفیعی” که در کنار رود فرات به شهادت رسیده اسم فرزندش را الیاس گذاشته است.

 حرف و حدیث و شایعه در مورد فعالیت‌های پسران قالیباف از جمله الیاس در ارتباط با مباحث اقتصادی در برخی از رسانه‌ها چندی پیش منتشر شد که قالیباف این سخنان و اظهارات را تکذیب کرد.

گفته می شود فرزند ارشد قالیباف فارغ التحصیل مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی از یکی از دانشگاههای مالزی است و در حال حاضر عضو هیات مدیره موسسه مطبوعاتی سیمای مهر هستی است که روزنامه تهران امروز را منتشر می کند .

 در مورد دو فرزند دیگر قالیباف یعنی اسحاق و مریم اخبار چندانی منتشر نشده جز این‌که چندی پیش در برخی از رسانه‌ها عکسی از دختر قالیباف به همراه پدرش منتشر شد.

محمد رضا عارف

محمدرضا عارف از جمله کاندیداهایی است که تقریبا در مورد زندگی خانوادگی وی به خصوص همسرش اطلاعات زیادی در رسانه‌ها منتشر شده است به نحوی که در فضای تبلیغات انتخابات بعضا شاهد بودیم که همسر وی در کنار محمدرضا عارف حضور پیدا می‌کرد که از جمله آن می‌توان به اولین مصاحبه مطبوعاتی محمدرضا عارف در جمع خبرنگاران و حضور پررنگ او در اولین مستند تبلیغاتی عارف اشاره کرد.

 دکتر حمیده مروج تفرشی همسر عارف که دارای ظاهری متفاوت از همسران دیگر کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری است و به گفته برخی از رسانه ها نحوه پوشش وی یادآور پوشش زنان ترک از جمله همسر اردوغان و یا عبدالله گل است دارای تخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی است و در بیمارستان شهدای تجریش و خاتم‌الانبیاء سابقه فعالیت دارد.

 وی در مورد چگونگی ازدواجش با عارف نیز گفته قبل از انقلاب دکتر عارف دبیر انجمن اسلامی یکی از دانشگاه‌های آمریکا بود و از فعالان سیاسی بود. او در نامه‌ای به دوستان خود در انجمن‌های اسلامی ایران می‌نویسد که دختری را برای ازدواج با او معرفی کنند که اهل یزد باشد و در آن زمان حمیده مروج ۲۱ ساله که ویژگی‌های مورد نظر عارف را داشته به او معرفی می‌شود و با هم ازدواج می‌کنند.

عارف دارای سه فرزند پسر می‌باشد که هر سه آنها ازدواج کرده‌اند و عروسان وی آذری، بیرجندی و اصفهانی هستند.

 بر اساس گفته مسئولان ستاد عارف، پسر اول عارف حمیدرضا عارف در یکی از دانشگاه‌های آمریکا در مقطع دکترا تحصیل می‌کند که در حال حاضر به ایران برگشته است. وحید عارف دارای کارشناسی ارشد مخابرات دانشگاه صنعتی شریف است و فرزند آخر وی نیز در رشته پزشکی تحصیل می‌کند و هر سه ازدواج کرده‌اند. همسران فرزندان عارف طبق آنچه که گفته شده از خانواده مشهور سیاسی و یا اقتصادی نیستند.

 حسن روحانی

یکی دیگر از کاندیداهای اصلاح‌طلب انتخابات ریاست‌جمهوری که این روزها بحث در مورد ائتلاف وی با محمدرضا عارف در رسانه‌ها شدت گرفته حسن روحانی است. علیرغم این‌که حسن روحانی در مناظره‌های انتخاباتی به گونه‌ای سخن گفته که به نظر می‌رسد دارای نگاهی نسبتا باز در مورد مسائل اجتماعی و فرهنگی است و اعلام کرده که وزارت زنان تشکیل می‌دهد، ولی اطلاعات چندانی در مورد خانواده وی از جمله همسرش جود ندارد .

 گفته می‌شود حسن روحانی دارای ۵ فرزند (۳ دختر و ۲ پسر )است ، گرچه یکی از پسران وی فوت کرده است .

 یکی از دختران روحانی نیز به همراه خانواده‌اش در اتریش زندگی می‌کند. سفر روحانی در هفتم فروردین ۱۳۹۱ به اتریش برای دیدار با خانواده دخترش با حاشیه‌هایی در داخل کشور همراه بود که برخی از سایت‌ها این سفر را مرتبط با مذاکرات هسته‌یی ایران اعلام کردند که روحانی این موضوع را تکذیب کرد و اعلام کرد سفر وی به طور کامل خانوادگی بوده است.

در جایی اسمی از همسر حسن روحانی ذکر نشده است ولی گفته می‌شود همسر حسن روحانی به فعالیت سیاسی و یا اجتماعی چندانی مشغول نیست و خانه‌دار است و این دو به صورت سنتی ازدواج کرده اند .

 علی اکبر ولایتی

برخی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری نسبت به دیگر کاندیداها دارای فرزندان بیشتری هستند که در این ارتباط می‌توان به علی‌اکبر ولایتی که خود نیز در خانواده ای شلوغ به دنیا آمده و دارای ۵ خواهر است اشاره کرد.

 علی اکبر ولایتی که تاکنون دو بار ازدواج کرده است با همسر اولش به صورت سنتی ازدواج کرد گرچه همسر اول وی در اواخر سال ۱۳۸۳ در حالی که علی‌اکبر ولایتی خود را برای کاندیداتوری در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری نهم آماده می‌کرد بر اثر یک عمل جراحی فوت کرد و علی‌اکبر ولایتی در دی ماه ۱۳۸۶ بار دیگر ازدواج کرد که البته خبر ازدواج وی در برنامه دو قدم مانده صبح و در پاسخ به پرسش مجری برنامه محمدصالح اعلا در ارتباط با حلقه ازدواج علی‌اکبر ولایتی عنوان شد.

  در مورد زندگی شخصی دکتر علی‌اکبر ولایتی قبل از ازدواج دومش برخی از سایت ها عنوان کرده اند که دارای چهار فرزند از جمله سه فرزند پسر و یک فرزند دختر است ولی وی در مصاحبه‌ای که سال ۹۱ با یکی از رسانه‌ها انجام داد اعلام کرد که دارای شش فرزند از جمله ۴ پسر و ۲ دختر است .

 یکی از پسران ولایتی به نام میثم به مانند پدرش رشته پزشکی را انتخاب کرده و در رشته پزشکی عمومی تحصیل کرده و سه پسر دیگر وی در رشته‌های فنی و مهندسی که از جمله آن می‌توان به محمد و علی‌اصغر اشاره کرد که در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده‌اند. همچنین یکی از دختران وی به نام فاطمه در رشته ریاضی و دیگر دختر این دیپلمات باسابقه در رشته روانشناسی تحصیل کرده است.

 گفته می‌شود همسر اول ولایتی نوه محمدحسین خوش‌نویسان از اساتید خط در کشور بوده و برخی از سایت‌ها اعلام کردند که ولایتی باجناق محصولی است.

 همه فرزندان علی‌اکبر ولایتی ازدواج کرده‌اند و همسر کنونی وی لیلا عنایت نیز فعالیت اجتماعی و سیاسی چندانی نداردو در واقع خانه دار است

 محمد غرضی

از جمله دیگر کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری که در حال حاضر فرزندانش در عرصه انتخابات او را همراهی می‌کنند می‌توان به سیدمحمد غرضی اشاره کرد.

سیدمحمد غرضی که با زهره سلیمی در سال ۶۰ ازدواج کرده دارای سه فرزند پسر و یک فرزند دختر است. فرزند ارشد غرضی سیدطاها حسین متولد سال ۶۱ فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران در رشته برق و تحصیل‌کرده در رشته مدیریت فناوری در یکی از دانشگاه‌های انگلیس می‌باشد.

 پسر دوم وی سیدمحمد زهیر متولد سال ۱۳۶۲ دارای لیسانس صنایع از دانشگاه علم و صنعت و فوق مدیریت اجرایی از دانشگاه آزاد است. فرزند سوم غرضی سیدطهورا متولد ۱۳۶۷ دارای لیسانس و فوق‌لیسانس عمران از دانشگاه امیرکبیر است و فرزند آخر وی سیدصابرحسین متولد ۱۳۷۴ است و در سال سوم دبیرستان مشغول به فعالیت است.

 محمد غرضی که خود اصفهانی است همسرش نیز کاشانی است و اکنون در منطقه پاسداران زندگی می‌کند و همه فرزندان آنها در حال حاضر مجرد هستند.

راضیه سلیمی که در سن ۱۷ سالگی و بعد از پایان دوران دبیرستان با محمد غرضی ازدواج کرد در حال حاضر خانه دار است .

محسن رضایی

اما کاندیدایی که خانواده او به نسبت سایرین بیشتر خبرساز شده است است محسن رضایی‌قائد است. محسن رضایی دارای پنج فرزند به نام احمد، سارا، علی، زهرا و مهدیه رضایی است.

فرزند ارشد وی احمدرضا میرقائد است که در سال ۱۳۵۵ به دنیا آمد و در سال ۱۳۷۷ در دوره اول ریاست‌جمهوری خاتمی بنا به گفته اعضای خانواده‌اش برای ادامه تحصیل بدون آنکه اجازه پدرش را کسب کرده باشد به آمریکا رفت و در آنجا در چندین مصاحبه در یک مدت کوتاه مصاحبه‌هایی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داد. در آستانه انتخابات ۱۳۸۴ پسر محسن رضایی در سکوت کامل خبری به ایران برگشت. تا سال ۱۳۹۰ در مورد وی اخبار چندانی در رسانه‌ها منتشر نشد مگر اینکه در ۲۳ آبان ۱۳۹۰ اعلام شد که احمد رضایی در اتاق ۲۳ طبقه هجدهم هتل گلوریای دبی به طرز مشکوکی درگذشت. البته در مورد مرگ وی مباحث مختلفی مطرح شد به نحوی که پلیس دبی ادعای خودکشی وی را مطرح می‌کرد ولی عده دیگر از جمله خانواده وی احتمال قتل او را مطرح کردند.

در برخی از رسانه‌ها آمده که از او دو دختر به نام دیانا و ریحانه به یادگار مانده است.

 فرزند دیگر محسن رضایی علی رضایی‌میرقائد است که در سال ۱۳۸۴ با سیده هدی طباطبایی نتیجه دختری امام یعنی نوه زهرا مصطفوی دختر لیلی بروجردی ازدواج کرده و در حال حاضر دارای یک فرزند پسر به نام بنیامین هستند که از او به عنوان اولین نبیره امام خمینی یاد می شود .

 . علیرضا در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۵۹ در تهران به دنیا آمد و گفته می‌شود دارای دکترا در رشته مدیریت است و اکنون در دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول به فعالیت است. عکس او چندین بار در رسانه‌ها به همراه پدرش منتشر شده از جمله در مراسم تشییع جنازه برادرش و همچنین هنگام ثبت‌نام پدرش در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم که محسن رضایی به همراه پسرش، همسرش و دخترش به وزارت کشور مراجعه کرده بودند.

فرزند دوم محسن رضایی سارا رضایی ۳۵ ساله است که از دیگر دختران رضایی چهره مشهورتری است. او دارای کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه آزاد است. در مورد دیگر دختران محسن رضایی از جمله زهرا و مهدیه اطلاعات چندانی در رسانه‌ها منتشر نشده است.

همسر محسن رضایی معصومه خدنگ است که پیش از انقلاب به همراه محسن رضایی جزو اعضای جمعیت انقلابی منصورون بوده است. معصومه خدنگ توسط همسر جلالی خمینی پیش از انقلاب به محسن رضایی معرفی شده است. محسن رضایی در تعریف نحوه ازدواج خود می‌گوید به آقای جلالی خمینی گفتم که می‌خواهم ازدواج کنم و شما یک دختر مذهبی به من معرفی کن و ایشان نیز از طریق حاج‌خانم‌شان که کلاس قرآن داشتند خانمم را به من معرفی کرد.

محسن رضایی وقتی که با معصومه خدنگ ازدواج می‌کند به عنوان کارمند در بخش طراحی شرکت تولید لوازم خانگی مشغول به کار بوده است.

 نام اصلی محسن رضایی سبزوار رضایی میرقائد است و در جریان مبارزات انقلاب به دلیل مبارزاتش چندین اسم مستعار از جمله قاسم، قادر، مجید و محسن داشته و به امام خمینی نیز به عنوان محسن رضایی معرفی می‌شود.

 از جمله دیگر افراد مطرح خانواده محسن رضایی می توان به امیدوار رضایی اشاره کرد که سابقه ۴ دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی را در کارنامه دارد و اکنون نیز با حکم علی لاریجانی در سمت معاون قوانین مجلس مشغوا به کار است .

 حدادعادل

 حدادعادل یکی از کاندیداهای اصولگرا در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم بود که ساعتی پیش از ارسال این خبر از کاندیداتوری انصراف داد.

وی به مانند حسن روحانی دارای چهار فرزند است همسرش طیبه ماهروزاده در ۱۳۲۹ در تهران به دنیا آمد و دارای دکترای فلسفه تعلیم و تربیت با گرایش برنامه‌ریزی درسی از دانشگاه تربیت معلم است و مدتی به عنوان مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده مشغول به کار بوده و چندی پیش با حکم رییس‌جمهور به عضویت شورای عالی آموزش و پرورش در آمد.

 طیبه ماهروزاده و غلامعلی حدادعادل که در سال ۵۱ با یکدیگر ازدواج کردند دارای سه فرزند دختر و یک فرزند پسر هستند. تنها پسر غلامعلی حدادعادل که در عرصه سیاسی و رسانه‌ای نیز شناخته شده است و دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق (ع) است، فریدالدین حدادعادل است. فریدالدین حدادعادل که با یکی از فارغ‌التحیصلان دبیرستان فرهنگ و دوست خواهرش زهرا حدادعادل ازدواج کرده دارای دو فرزند به نام نرگس و یحیی است. دختر ارشد حدادعادل آزاده حدادعادل نام دارد که دارای چهار فرزند به نام‌های زینب، حسین و فاطمه و مهدی است.

 آزاده حدادعادل در سال ۱۳۵۴ به دنیا آمده دارای دکترای فناوری نانو از دانشگاه کانازاپای ژاپن است. همسر وی پزشک است و همسرش به همراه فرزندانشان مدتی در آمریکا جهت گذراندن دوره‌های تحقیقاتی و تحصیلی زندگی کرده‌اند، البته حضور و زندگی آزاده در خارج از کشور چندی پیش در رسانه‌ها حواشی‌هایی را برای او و خانواده‌اش ایجاد کرد.

زهرا حدادعادل فرزند سوم حدادعادل در سال ۱۳۵۸ به دنیا آمد. دارای کارشناسی ارشد مدیریت خبر از دانشگاه صداوسیما است. او همسر مجتبی خامنه‌ای یکی از پسران مقام معظم رهبری است و حاصل ازدواج این دو، دو فرزند به نام محمدباقر و فاطمه است.

 فرزند آخر حدادعادل بنت‌الهدی است که در سال ۱۳۶۴ به دنیا آمد و دارای کارشناسی ارشد فلسفه دین است، او نیز متاهل می‌باشد.

حدادعادل در حال حاضر در منطقه دروس تهران زندگی می‌کند و برخی از فرزندان وی از جمله دخترانش در مدرسه فرهنگ که خود حدادعادل موسس آن بوده مشغول به فعالیت و تدریس هستند.

گفتنی است که شهید مجید حداد عادل سرپرست استانداری کرمانشاه یکی از براداران مشهور غلامعلی حدادعادل است.