بستن

تصمیم مهربانانه خانواده «محمدرضا قربانی» برای اهدای بافت و نسوج

هفت برکه: تن بی جان محمدرضا قربانی بعد از سکته‌ی قلبی با اهدای بافت و نسوج، مرهم و جانی دوباره برای بیش از ۱۶۰ نفر خواهد بود. 

به گزارش هفت برکه: چهارشنبه، ۲۹ فروردین خبر سکته محمد رضا قربانی در مغازه‌ی خود در شیراز منتشر شد. با تماس یکی از مشتریانش با اورژانس نیروهای امدادی به محل اعزام می‌شوند و عملیات شوک و احیا در خود مغازه برای او آغاز می‌شود که متاسفانه  ثمربخش نبود و او دارفانی را وداع گفت. خانواده مرحوم قربانی با اهدای قرنیه چشم، مغز استخوان و بافت و نسوج او موافقت کردند و پیکر او عصر پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۴ بعد از ظهر در آرامستان جعفرآباد گراش به خاک سپرده می‌شود. 

مجید قربانی، برادرزاده مرحوم در گفت و گو با هفت برکه می‌گوید:«عمویم محمدرضا قربانی ۴۶ ساله بود و از او شش فرزند، پنج فرزند دختر و یک فرزند پسر به یادگار مانده است. شغل او فروش لوازم آرایشی بود او حدود ۱۷ سال در گراش در لوازم آرایشی زیتون فعالیت داشت و مردم بیشتر حضور او را در این مغازه به یاد دارند اما پنج سالی بود که عمو شعبه‌ی دیگری از مغازه را در شیراز افتتاح کرده بود و خودش نیز در این مغازه کار می‌کرد.»

او می‌گوید:«اهدای عضو مرحوم، تصمیم خانواده بود. به ما گفتند مغز استخوان او به ۱۵۰ بیمار مبتلا به سرطان خون کمک می‌کند و قرنیه‌ی چشمش برای ۳ نفر و بافت بازوی او مرهمی برای ۱۰ بیمار دیگر خواهد بود. از آنجایی که ما با روحیه‌ی بخشندگی مرحوم آشنایی داشتیم برای شادی روحش و برای التیام دردهای بیماران این تصمیم را گرفتیم.»

دکتر امید قبادی در گفت‌وگو با ایسنا گفته است: «برخی فکر کنند این کار به معنای مثله شدن بدن فرد فوت شده، است؛ درحالی که در برداشت اعضای قابل پیوند تنها یک برش جراحی انجام می‌شود. و به جای آن پروتز مخصوص هم عرض و هم اندازه نسج برداشته شده، جایگذاری می‌شود و بازهم کالبد بدون تغییر شکل در اختیار خانواده قرار می‌گیرد.»

دکتر قبادی گفت: «فردی که نیازمند نسوج است ممکن است سالیان طولانی فلج روی تخت بماند درحالی که با یک پیوند تاندون مشکلش برطرف می‌شود؛ یا اینکه سالها با بدشکلی در هر نقطه‌ای از بدنش مواجه است درحالی که با یک پیوند پوست این موضوع برطرف می‌شود.»

 

 

| مدیر رسانه‌های هفت‌برکه | مدیرمسئول پایگاه خبری هفت‌برکه | مدرس دوره‌های آموزش خبرنگاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 نظر
scroll to top