هفت‌برکه: حاج عبدالحسین سلیمی بزرگ خاندان سلیمی و یکی از خیرین بنام گراش که در حوزه‌های مختلف خیریه فعالیت داشت، جمعه ۲۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ در سن ۸۸ سالگی در گذشت.

خانواده سلیمی یکی از نامورترین خانواده‌های خیرین گراش هستند. شاخص آن ساخت بیش از  ۷ مدرسه و بسیاری از بناهای عام‌المنفعه در شهر گراش است. حاج عبدالحسین سلیمی متولد ۲۷ بهمن ۱۳۱۳ فرزند حاج غلامحسین سلیمی است که مدرسه سلیمی را در خیابان درمانگاه در دهه شصت ساخت. او خود نیز راه پدر را ادامه داد.

Salimi 00

عبدالحسین مانند بسیاری از گراشی‌ها از ۱۵ سالگی برای کار به کشور امارات متحده عربی رفت و تا سن ۶۵ سالگی فعالیت شغلی او در دبی ادامه داشت. مغازه او و پسرعمویش حاج محمدحسن حسنی در زیر هتل دیره قرار داشت. 

Dubai

بیشتر فعالیت‌های این خیر بنام در سال‌های گذشته، در همکاری با مرحوم شیخ احمد انصاری، پسر عمه خود بود. خرید تجهیزات برای چندین اداره، مسجد و مدرسه شهر گراش، همکاری در مراحل مختلف ساخت دانشگاه گراش و خرید تجهیزات بیمارستان بخش‌هایی از این فعالیت‌ها بود. حاج عبدالحسین دایی فرزندان شیخ احمد است و این نسبت خانوادگی پیوند او با شیخ احمد را نزدیک‌تر کرده بود.

در کنار این همکاری‌ها در دهه ۹۰ شمسی بعد از بازگشت از دبی، حاج عبدالحسین سلیمی سه ساختمان عمده را در شهر گراش ساخت. 

Salimi 02

سال ۱۳۹۱ حاج عبدالحسین ساختمان اداره ثبت احوال گراش را که سال‌ها بلاتکلیف بود به پایان رساند و ساختمان این اداره با حضور رییس وقت سازمان ثبت احوال کشور افتتاح شد. (خبر در گریشنا) این ساختمان در کنار فرمانداری گراش قرار دارد. 

سال ۱۳۹۴ او در ادامه سنت خانوادگی مدرسه‌سازی، مدرسه سلیمی را در مسکن مهر گراش ساخت. این مدرسه سومین مدرسه سلیمی گراش بود به همین علت به مدرسه سلیمی مهر معروف است. پسران مسکن مهر از مهرماه ۱۳۹۴ در این مدرسه درس می‌خوانند. (خبر در گریشنا)

salimi 03

در ادامه فعالیت‌ها در مسکن مهر، حاج عبدالحسین سلیمی مسجد مسکن مهر را نیز به نام مسجد امام حسین(ع) ساخت این مسجد در سال ۱۳۹۸ افتتاح شد. (خبر در هفت‌برکه)

Salimi 01

حاج عبدالحسین سلیمی در شهرهای دیگر نیز فعالیت خیریه به ویژه در حوزه ساخت اماکان مذهبی داشت. ساخت حسینیه در سیمکان جهرم، مشارکت در ساخت مسجد محله دلگشا شیراز و کمک به حسینیه گراشی‌های دبی بخشی از آن است و بسیاری از فعالیت‌های دیگر که همانند دیگر خیرین شهر گراش در گمنامی انجام شده است. 

مراسم خاکسپاری این خیر گراشی عصر شنبه ۲۹ بهمن‌ماه همزمان با عید مبعث برگزار می‌شود و مراسم ختم سه شب در مسجدی که خود در مسکن مهر گراش ساخته است بر پا می‌شود. 

Salimi AbdolHosein