هفت‌برکه – گریشنا: خانواده معصومی شایعه‌ی سفر سه اتوبوس به قم و ابتلای برخی از اعضای این خانواده به ویروس کرونا را شدیدا تکذیب کردند.

مبارزه با کرونا در دو جبهه ادامه دارد. از یک طرف جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و از طرف دیگر جلوگیری از انتشار ویروس شایعه. از ابتدای خبر حضور کرونا در ایران، شایعه سفر چند اتوبوس از گراش به قم برای تسلیت درگذشت همسر حجت‌الاسلام و المسلمین سید عباس معصومی شنیده می‌شد. پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ با انتشار فایل صوتی یکی از گراشی‌های ساکن دبی، این شایعه اوج گرفت. 

کسی از گراش برای تسلیت به قم نرفته است

آیت‌الله سید جواد معصومی معروف به آقا جواد، در جوابی در قالب یک پیام صوتی گفت: «پیامی صوتی در مورد خواهر من منتشر شده است که سرتاسر کذب و دروغ است. خواهر من اهل برق روز است و متوفی مادر ایشان است نه مادر شوهر و پدر شوهرشان.»

سید جواد معصومی با اشاره به شایعه سفر سه اتوبوس از گراش به قم گفت: «حتی یک نفر از گراش برای تسلیت به قم سفر نکرده است چه برسد به سه اتوبوس. دروغ دیگر این که حتی یک آخوند از گراش به قم برای تسلیت سفر نکرده است.»

فرزند امام جمعه پیشین گراش در مورد وضعیت خواهر خود گفت: «این که گفته شده ایشان در بیمارستان تحت درمان است دروغ است. خواهر من بیست روز پیش که مادرش فوت کرد، و قبل از بحث کرونا، قم بوده است و بعد از ده روز بر می‌گردد گراش و برای اطمینان خودش و دیگران، به درمانگاه مراجعه می‌کند و بعد از معاینه سرپایی می‌گویند سالم هستی و هیچ ویروس کرونایی نداری و در حال حاضر در صحت و سلامت در منزل است و حتی مردم برای تسلیت به خانه‌شان می‌روند.»

آیت‌الله سید جواد معصومی با ابراز ناراحتی از دروغ منتشر شده گفت: «تمام این‌ها باید آخرت جواب بدهند. طبق روایات و اخبار تمام بدی‌ها و شرارت‌ها جمع شده و کلید آن دروغ است. پیامی ارسالی هم تماما دروغ و کذب محض است.»

آقا جواد معصومی با اعلام سلامتی همه اعضای خانواده معصومی گفت: «ما همه در صحت و سلامتی هستیم و اتفاقا از ما آزمایش هم گرفته‌اند و هیچ‌کدام حامل و ناقل ویروس کرونا نیستیم و حتی سرماخوردگی کوچکی هم نگرفتیم.»

Corona Bus

موارد مشکوک بررسی می‌شود

روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی گراش در پاسخ به گریشنا گفت: «موارد احتیاطی توسط مجموعه علوم پزشکی گراش کاملا رعایت می‌شود. در این مورد هم اطلاع پیدا کردیم دو نفر از قم به گراش برگشته‌اند. این افراد به بیمارستان مراجعه کردند و  معاینه کامل توسط پزشک متخصص انجام شد و بحمدالله مشکلی نداشتند. با این حال، توصیه‌های لازم توسط متخصص به آنها شده بود که اگر در روزهای آینده علائمی داشتند سریعا مراجعه کنند. در چنین مواردی اگر متخصص بیماری‌های عفونی بر اساس معاینات و شرح حال بیمار لازم بداند، سریعا بیمار بستری می‌شود تا کاملا تحت نظر باشد.»

خوشبخت گفت: «طبق دستورالعمل، افرادی که نیاز باشد معاینه می‌شوند و ممکن است تحت نظر پزشک قرار بگیرند ولی خوشبختانه تا امروز جمعه، هیچ مورد تایید شده کرونا وجود نداشته است. اگر موردی از کرونا وجود داشته باشد اطلاع‌رسانی می‌شود و حتی در آمار ملی نیز اعلام خواهد شد.»

روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی گراش از مردم برای جلوگیری از انتشار شایعات کمک خواست و گفت: «در کنار اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف، یکی از اولویت‌های ما حفظ آرامش مردم است. همشهریان عزیز به شایعات توجه نکنند و به ویژه از بازنشر شایعات و اخبار غیر معتبر خودداری کنند.»