هفت برکه (گریشنا): ماه اسفند، زمانی که به یک قدمی بهار می‌رسیم،خانه‌تکانی و شست‌وشو میزان مصرف آب را نسبت به ماه‌های دیگر سال بیشتر می‌کند.

دوشنبه ۲۰ اسفندماه ۱۳۹۷ اداره آبفا گراش با کمیسیون امور بانوان فرمانداری ساعت ۹ صبح همایشی را درفرماندار گراش برگزار می‌کند. به همین مناسبت اداره‌ی آبفا با هدف تغییر الگوی فرهنگ مصرف آب در ایام پایان سال و خانه‌تکانی نوروز، با ارسال مطلبی نکاتی آموزشی برای مصرف بهینه به شهروندان یادآوری کرده است.

 

Ab KhanehTekani

این نکات آموزشی را با هم می‌خوانیم: خانه تکانی سنتی است که در ماه‌های پایانی سال برای استقبال از بهار انجام می‌شود که بر گرفته از تازگی و نو شدن می‌باشد. شهروندان شهر ، روستا و جای جای ایران عزیز و حتی برخی از کشورهای دور و نزدیک همزمان با عید نوروز و آغاز فصل بهار خانه‌های خود را از گرد و غبار و خاک پاک می‌کنند، در این میان ایرانیان از دیرباز این سنت زیبا را به پا داشته و بر این باورند که با  دور ریختن وسایل قدیمی و کهنه و جایگزین کردن وسایل نو به زندگی طراوت و زیبایی و شادابی خاصی ببخشند اما در فصل حاضر با توجه به بحران‌های پیش رو علی الخصوص بحران آب ضرورت دارد این سنت زیبا با شرایط حال منطبق شود و تا حد امکان در این خانه تکانی به مصرف بهینه آب توجه ویژه داشته باشیم. هر ساله مصرف بی‌رویه آب تصفیه شده در آستانه خانه تکانی‌های عید نوروز و عدم رعایت مصرف بهینه برخی از شهروندان باعث هدر رفت این نعمت الهی می‌شود. آبی که با هزینه‌های بسیار و صرف انرژی فراوان به دست مصرف کننده می‌رسد در عرض چند ثانیه تبدیل به فاضلاب می‌شود و این امر با توجه به محدودیت‌های آبی کشور در صورت عدم مدیریت صحیح منجر به بحران‌های آبی شدیدتر درسال‌های آتی خواهد شد.

توجه شهروندان عزیز گراش به ویژه بانوان را به نکاتی در مورد چگونگی مصرف بهینه آب در خانه تکانی‌های نوروزی و همچنین زندگی روزمره جلب می‌کنیم.

34

نکته ویژه و حائز اهمیتی که در ابتدا باید به آن اشاره کرد این است که بانوان از آب به عنوان جارو استفاده نکنند.قبل از اقدام به شستشوی هر چیزی از خود بپرسید که آیا شستن آن ضروری است یا فقط از روی عادت اقدام به شستن می‌کنید. برای شست‌وشو برنامه داشته باشید اقلام هم‌جنس را می‌توان در کنار هم با میزان مصرف آب کمتری تمیز کرد. شستن پرده‌ها و فرش‌ها را به کار بلد‌ها بسپارید تا هم خسته نشوید و هم از آب تصفیه شده استفاده نشود.

در استفاده مجدد از آب خاکستری، هوشمند باشید و از آن در چرخه شست‌وشو استفاده کنید.آبی که حاوی مواد شوینده شیمیایی نیست را به مصرف گل‌ها و گیاهان خانگی بسپارید. از تجربه پیشینیان در راستای اصلاح الگوی مصرف آب بهره ببرید.قبل از اقدام به شستن هر چیزی، به راهکار و ابزار‌های مورد نیاز آن فکر کنید.

download

 راه‌های صرفه جویی و مصرف بهینه آب در زندگی روزمره :

از کلیه قوانین و محدودیت‌های حفاظت آب که ممکن است در محل زندگیتان اعمال شوند، آگاه شوید و از آن تبعیت کنید. از آب حفاظت کنید، چون زندگی ما به آن وابسته است. هیچگاه به دلیل این که فرد دیگر مسئول پرداخت آب بهاء است، آب را هدر ندهید.موقع مسواک زدن شیر آب تصفیه شده را باز نگذارید.موقع شامپو و چنگ زدن موهای سر در هنگام استحمام، شیر آب را ببندید.

سعی کنید مدت استحمامتان کوتاه باشد. آب پخش کن دوش حمام را با نوع جدید آن (سردوش کاهنده مصرف) تعویض کنید. برای آب دادن به درختان، درختچه‌ها، بوته‌ها و گل‌ها از آبیاری قطره‌ای صرفه‌جویی‌کننده آب استفاده کنید.

برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن را به کمتر از ۵ دقیقه برسانید، چون در این صورت ماهیانه حدود ۴۰۰۰ لیتر آب صرفه جویی خواهد شد. بهتر است برای شستن سبزیجات ابتدا آن‌ها را در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید.

از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید؛ و برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد، آن را در هوای آزاد قرار دهید. فرزندانتان را در مورد نیاز به حفاظت از آب آگاه سازید. از خرید اسباب بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که به جریان ثابت آب نیاز دارند، اجتناب کنید. هنگام استفاده از دستشویی شیر آب را به طور مداوم باز نگذارید چون جریان دائم آب موجب اتلاف آن می‌شود.

اگر دوش حمام شما بتواند در طی کمتر از ۲۰ ثانیه یک ظرف چهارلیتری را پر از آب کند در آن صورت حتماً آن را با یک سر دوش کاهنده مصرف تعویض کنید.

برای نظافت حیاط به جای مصرف آب، بهتر است از جارو استفاده شود. در باغچه خانه، درختان، بوته‌ها و چمن‌های بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیاز دارند و تحمل ماه‌های گرم تابستان را دارند؛ بکارید. این گونه‌ها هنگام کاشت، نیازی به آبیاری مرتب ندارند و معمولاً یک دوره خشکی را بدون آبیاری، به خوبی تحمل می‌کنند در یک منطقه گیاهانی را در کنار هم بکارید که نیازی مشابه داشته باشند. بهتر است از روش آبیاری قطره‌ای استفاده شود. از کاشت گیاهانی مانند چمن و شمشاد که هر روز نیاز به آبیاری فراوان دارند؛ خودداری کنیم.

hamam2تمام شیلنگ‌ها، اتصالات و شیرها را به طور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب جلوگیری ضروری است برای اطمینان از سلامت لوله‌ها و شیرهای آب؛ آن‌ها مرتبا کنترل شوند.

در مواقع جایگزینی یا افزودن گل و گیاه در باغچه خانه، گیاهی را انتخاب کنید که آب کمتری را مصرف کند. به این طریق سالیانه تا ۲۲۰۰ لیتر آب برای هر گیاه قابل صرفه جویی خواهد بود. از نصب سیستم‌های آب تزیینی (مثل فواره‌ها) اجتناب کنید. مگر اینکه آب در سیستم بازیافت شود. همچنین سیستم را درجایی نصب کنید که تلفات کمی در اثر تبخیر و باد داشته باشیم.

لوله‌های آب منزلتان را عایق‌بندی کنید، عایق کاری لوله‌های گرم، روشی است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش می‌دهد. لوله‌های آب گرم را عایق‌بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیر آب لازم نباشد آن را بی‌جهت باز بگذارید.هرگز آبی را که می‌توان به مصارفی نظیر آبیاری و یا شست‌وشو رسانید، فاضلاب حساب نکنید.

ماشین‌های لباسشویی معمولاً مقداری زیادی آب مصرف می‌کنند. بنابراین اگر از تعداد دفعات کاربرد ماشین لباسشوئی بکاهید، عملاً در مصرف آب صرفه‌جویی کرده‌اید. نیازی نیست که از میزان شست و شوی لباس‌ها بکاهید بلکه فقط صبر کنید تا مقدار لباس‌های کثیف به اندازه ظرفیت کامل ماشین برسد.یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پر از شن و کاملاً در بسته را در مخزن آب توالت فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بار کشیدن سیفون کاهش دهید. (لازم است این وسایل را در جایی از مخزن قرار دهید که با کار وسایل و اجزای عمل کننده درون مخزن تداخل نداشته باشد.

آب خنک مورد مصرفتان را همواره در یخچال نگهدارید تا هر گاه که یک لیوان آب خنک می‌خواهید، مجبور نباشید شیر آب را برای مدتی باز بگذارید تا آب خنک شود. برای نوشیدن آب به جای آن که شیر آب را به مدت زیادی باز بگذارید، بهتر است ابتدا چند قطعه یخ در لیوان قرار دهید و سپس شیر آب را باز کنید.به کودکان آموزش دهیم تا با بستن به موقع شیر، آب را هدر ندهند.

می‌توان از آبی که برای شستن سبزی‌ها و دست و صورت استفاده می‌شود به وسیله لوله کشی آن را به سمت فلاش تانک هدایت کرد تا از آن به عنوان فلاش تانک در توالت استفاده شود.1046363052 talab org

نشت احتمالی فلاش تانک توالت را با افزودن مواد رنگی به آب آن بیابید. اگر فلاش تانک دارای نشت باشد، ماده رنگی ظرف مدت ۳۰ ثانیه از محل نشت پدیدار می‌شود. به محض این که آزمایش انجام شد، فلاش تانک را بکشید چون ممکن است ماده رنگی به مخزن آب آن آسیب برساند. فلاش تانک‌هایی که نشتی دارند آب را به داخل کاسه توالت هدر می‌دهند.

به جای شستن اتومبیل با شیلنگ آب، از یک سطل آب هم می‌توان استفاده کرد. در حالی که کمبود آب در شهر احساس می‌شود لزومی به شستشوی پیاده روی مقابل مغازه و منزل نیست. زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گل‌های منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در، بهتر است ابتدا شیر آب را ببندید و بعد به آن‌ها پاسخ دهید. تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود. باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب جلوگیری شود.

اگر از کولر آبی استفاده می‌کنید نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و جلوگیری از نشت آب، باعث صرفه‌جویی زیادی در مصرف آب می‌شود. زمانی که به مسافرت می‌روید، ضروری است شیر فلکه بعد یا قبل از کنتور آب را ببندید. تا از وقوع هر گونه حادثه پیشگیری شود.

لازم است گاهی اوقات از لوله کشی ساختمان خود امتحانی به عمل آورید. توصیه می‌شود تمام شیرهای آب را ببندید و سپس کنتور را کنترل کنید. کار کردن کنتور در زمانی که همه شیرهای آب بسته است دلیل اتلاف آب از لوله‌های داخل ساختمان می‌باشد که در نتیجه آن مقدار زیادی آب به هدر رفته و هزینه گزاف آن را شما خواهید پرداخت.

گروه‌های فرهنگی، غیردولتی را به ایجاد و ارتقاء فرهنگ حفاظت از آب در میان کودکان و بزرگسالان تشویق کنید.هر گونه اتلاف قابل توجه آب را (شکستگی لوله‌ها، باز بودن لوله‌ها، هدر روی آب در هر نقطه) به مرکز اتفاقات آبفا گراش (تلفن ۱۲۲) اطلاع دهید.