هفت‌برکه – گریشنا: سه ساعت تلاش آتشنشانان برای مهار آتش‌سوزی در یک منزل مسکونی در شهرک آزادگان، خانه را از سوختن در آتش نجات نداد، اما باعث شد این حادثه تنها سه مصدوم به خاطر مسمومیت داشته باشد.

به گزارش هفت‌برکه، صبح امروز ۲۶ فروردین ۹۷، منزل یوسف زحمتکش در پشت آهن‌فروشی ۱۱۰ دچار آتش‌سوزی شد. این حادثه تلفات جانی و سوختگی در پی نداشت، اما به گفته دلخوش، مسئول آموزش اورژانس ۱۱۵، باعث شد دو تن از اهالی و همچنین یک تن از آتشنشانان دچار مسمومیت ناشی از تنفس دی‌اکسید کربن شوند. این افراد با کمک نیروهای اورژانس ۱۱۵ از تنگی نفس و مسمومیت نجات یافتند.

Atashsuzi Azadegan

روابط عمومی آتشنشانی گراش درباره این حادثه نوشته است: «طی تماس تلفنی با سامانه ۱۲۵ مبنی بر آتشسوزی منزل مسکونی، بلافاصله خودروی آتشنشانی با دو مامور آتشنشان به محل اعزام شدند.»

مولایی، رییس آتشنشانی گراش، در مورد زمان حادثه می‌گوید: «خودروی اول در ساعت ۱۰ و ۵۷ دقیقه به محل حادثه شتافت و خودروی دوم نیز بیست دقیقه بعد عازم شد.»

در ادامه گزارش روابط عمومی آتشنشانی آمده است: «پس از بررسی راه‌های اطفاء حریق، خوردوی اول شروع به عملیات اطفاء حریق نمود. اما پس از نیم ساعت نبرد با آتش، آتشنشانان تشخیص دادند که نیاز به آب بیشتری برای اطفاء حریق دارند. آنها با تماس با مرکز اعلام پشتیبانی نمودند و به عملیات خود تا زمان رسیدن خودروهای پشتیبان ادامه دادند. پس از حدود ۷ دقیقه، خودرو اول آتشنشانی (ده تن) در محل حاضر شد و خودرو سوم و چهارم نیز پس از ۲۰ دقیقه در محل حاضر و شروع به آبرسانی به خودروی عملیاتی نمودند.»

دو خودرو تانکر فضای سبز شهرداری نیز به کمک ماشین‌های آتشنشانی شتافتند، تا پس از حدود ۳ ساعت، یعنی حدود ساعت ۱۴، عملیات مهار آتش به سرانجام برسد.

مولایی درباره‌ی دلیل شروع آتش‌سوزی اظهار نظر نمی‌کند و آن را به بررسی‌های بیشتر موکول می‌کند.

Atashsuzi Azadegan 02

ناصر دلخوش، مسئول آموزش اورژانس ۱۱۵ گراش، در گفتگو با خبرنگار هفت‌برکه درباره‌ی کمک‌رسانی اورژانس در این حادثه می‌گوید: «ساعت ۱۲:۳۷ این مورد آتش‌سوزی را به ما اعلام کردند و نیروهای اورژانس بلافاصله در محل حاضر شدند. خوشبختانه شاهد تلفات جانی یا سوختگی نبودیم، و سه نفر دچار مسمومیت و تنگی نفس به خاطر استنشاق دی‌اکسید کربن شده بودند. دو نفر از این مصدومین از اهالی منزل و یکی از نیروهای آتشنشانی بودند »

دلخوش تاکید می‌کند: «این که نیروهای آتشنشانی در این حادثه مصدوم شده‌اند، نشان می‌دهد این نیروها از تجهیزات مناسبی برخوردار نیستند.» او به حادثه‌ای که چند ماه پیش در ساختمانی در خیابان امام، جنب بانک ملی، اتفاق افتاده بود و باعث مسمومیت آتشنشانان شده بود اشاره می‌کند و می‌گوید: «وقتی در کمتر از شش ماه دو مورد مصدومیت برای این نیروها پیش می‌آید، یعنی تجهیزات آتشنشانی برای پرسنل واقعا کم است و مسئولین باید بیشتر به فکر این افراد باشند.»

دلخوش همچنین به زیاد شدن ماموریت‌های اورژانس اشاره می‌کند: «در طول هفته گذشته، تعداد ماموریت‌های ما به سه برابر میزان میانگین افزایش یافته است، که بیشتر آنها به خاطر ضرب و جرح و مصرف الکل و مواد روان‌گردان بوده است. همین دیروز ما و نیروهای انتظامی مجبور شدیم سه بار به خاطر یک فرد به همین منطقه شهرک آزادگان مراجعه کنیم.»

او می‌گوید از این آمار دو نتیجه‌ی مهم گرفته می‌شود: «یکی این که مسئولین باید به این مساله توجه بیشتری کنند تا آمار این اتفاقات بالاتر نرود. و دیگر این که مسئولین به فکر تهیه‌ی امکانات و نیروهای بیشتری برای اورژانس ۱۱۵ باشند. ما اکنون فقط یک تیم آماده برای حوادث داریم، که در مواقع ضروری کفاف نمی‌دهد.»

Atashsuzi Azadegan 03