گریشنا (هفت‌برکه): شورای شهر گراش یک کارگروه برای پیگیری رفع مشکلات رهاسازی آب فاضلاب منازل مسکونی در کوچه‌ها و معابر شهر تشکیل داد. این کارگروه وظیفه دارد نیازها و چالش‌های رفع این معضل را شناسایی؛ و الگو و طرح‌های فرهنگی مناسب را در راستای فرهنگ‌سازی برای رها نکردن آب فاضلاب در سطح کوچه و معابر ارائه کند.

به گزارش هفت‌برکه، مصطفی خورشیدی، نایب رییس شورای اسلامی شهر گراش، از تشکیل این کارگروه خبر داد و افزود: «رفع معضل رهاسازی پساب فاضلاب شهری در کوچه و معابر، نیازمند عزم جدی مسئولین و مردم است و لازم است در این زمینه کار فرهنگی صورت پذیرد.» او با اشاره به اینکه رهاسازی پساب‌های خانگی در معابر و کوچه‌های سطح شهر، هزینه گزافی را بر مدیریت شهری تحمیل می‌کند، افزود: «شهرداری در تمام ساعات شبانه‌روز با وظایف متعدد و متنوعی که دارد، آماده ارائه خدمات به شهروندان است. تقاضایی که از مردم می‌شود این است که کمک کنند و نگذارند شهرداری هزینه‌های خود را صرف جمع‌آوری پساب خانگی کند. بلکه می‌شود با مدیریت صحیح شهروندان برای احداث و حفر چاه‌های فاضلاب خانگی، بودجه شهرداری را در جاهای ضروری‌تر مانند ساخت پارک، بلوار و توسعه مبلمان شهری هزینه کرد.»

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر گراش با تاکید بر اینکه رها شدن فاضلاب یک چالش اساسی در شهر  است، گفت: «جولان پساب‌های خانگی در سطح کوچه‌ها و معابر شهر گراش باعث ایجاد بوی تعفن و نامطبوع شده، چهره شهر را خراب کرده و باعث نگرانی و نارضایتی شهروندان شده است.» خورشیدی تاکید کرد نباید گذاشت مشکلات فاضلاب به عنوان معضل بی‌پایان در شهر قلمداد شود، بلکه باید تلاش کرد و از همه ظرفیت‌های علمی، فرهنگی و هنری استفاده کرد و به خانواده‌ها آموزش داد تا این معضل خاتمه پیدا کند

دکتر مرتضی فتحی، عضو کمیسیون بهداشت شورای اسلامی شهر گراش، با بیان اینکه باید تلاش شود تا شبکه داخلی فاضلاب شهری گراش هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود، اظهار داشت: «تعلل در این موضوع، مشکلات زیست‌ محیطی و بهداشتی به بار می‌آورد. در واقع باید پذیرفت که فاضلاب، سلامت عمومی مردم شهر گراش را تهدید می‌کند.»

Fazelab Kucheh