هفت برکه (گریشنا): با ترکیدگی مجدد لوله‌های انتقال آب از سد سلمان فارسی و ادامه‌دار شدن قطعی آب تا دست کم سه روز آینده، امروز پنجشنبه شانزدهم شهریور جلسه‌ی ستاد مدیریت بحران شهرستان تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار هفت‌برکه، ستاد مدیریت بحران شهرستان گراش به ریاست اصغر فرودی، فرماندار گراش، تشکیل جلسه داد. سیاوش خرسند، رئیس اداره‌ی آبفا شهرستان گراش، با ارائه گزارشی به جلسه ستاد بحران، اظهار کرد قطعی آب حداقل تا سه روز آینده ادامه خواهد داشت. او در خصوص تلاش‌های اداره برای آب‌رسانی به شهر گراش گفت: «امروز آب نقاط پایین دست شهر که در طول قطعی آب این چند روز مشکلات کمتری داشتند، قطع شد، تا آب به نقاط بالا دست شهر مانند پاقلعه برسد. یک چاه نیز از شهرداری به شبکه وصل شده است. اما آب چاه‌ها کفاف تامین آب مورد نیاز شهر را نمی‎‌دهد، و مشکل نداشتن آب در نقاط بالادست شهر بیشتر خود را نشان خواهد داد. برای حل این مساله، یک دستگاه تانکر از بیرم سفارش داده‌ایم که در اداره مستقر است و کار آبرسانی به پاقلعه را از امروز عصر شروع می‌کنیم.»

او با عنوان این موضوع که پیگیر مرتفع شدن خط انتقال آب از سد سلمان هستیم، می‌گوید: «از آنجایی که مشکل قطع آب تا چند روز آینده ادامه دارد و چاه‌های موجود نمی‌تواند نیاز شهر را برآورده کند، برای حل این موضوع راهی جز استفاده از تانکر‌های آب نیست. در حال حاضر چند تانکر خصوصی زیر نظر هلال‌احمر برای این منظور در نظر گرفته شده است. برای بیمارستان نیز دو تانکر فعال هستند تا مشکل بیمارها مرتفع شود.» چاه‌های موجود آبفا برای شبکه استفاده می‌شود و آب تانکرها از سه چاه خصوصی تامین خواهد شد.

به گزارش کانال خبری رخداد گراش، فرماندار گراش نیز در جلسه مدیریت بحران شهرستان گفت: «کارشناسان فنی اداره کل برای رسیدگی به خسارت احتمالی دوباره خط انتقال آب سد سلمان به محل اعزام شدند. تا رفع مشکل خط انتقال آب از سد سلمان، آبرسانی به بیمارستان و اماکن ضروری با تانکر انجام می‌شود. چاه‌های دولتی و شخصی نیز برای تامین آب وارد مدار می‌شوند. آبرسانی به محلات و مناطق شهر نیز بر اساس نیاز و قطعی چند روز اخیر اولویت‌بندی می‌شوند.»

محمد علی قلندری، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس، نیز در گفتگو با کانال خبری رخداد گفت: «تمام توان پرسنل برای رفع خسارت خط انتقال به کار گرفته می‌شود. در حال حاضر رسیدگی‌های فوری انجام می‌شود، و اگر خسارت زیاد باشد، تلاش می‌کنیم تا دو سه روز آینده مشکل آبرسانی به مناطق از خط انتقال حل شود.»

Setade Bohran

قطعی آب به علت ترکیدگی لوله آب سد سلمان از روز شنبه یازدهم شهریور شروع شد. اداره آبقا شهرستان گراش در اطلاعیه‌ای به شهروندان اعلام کرد: «ترکیدگی لوله انتقال آب سد سلمان فارسی، آبرسانی به شهرستان گراش و دیگر شهرستان‌های منطقه را از امروز، یازدهم شهریورماه، مختل کرده است. تعمیر این ترکیدگی دست کم چهار روز یعنی تا ۱۴ شهریور طول می‌کشد.» دیروز ایوب ملکوتی، معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب، خبر از تعمیر ترکیدگی و جریان دوباره‌ی آب در لوله‌ها داد و گفت: «شکستگی لوله خط اصلی انتقال آب از سد سلمان در منطقه سیف‌آباد خنج با تلاش ۷۲ ساعته پرسنل این اداره ترمیم شد. از چهارشنبه جریان آب برقرار شد، اما با توجه به اینکه مسیر سد سلمان تا خنج و تا آخر خط به لار طولانی است، تا پر شدن لوله‌های مسیر حداقل هشت ساعت طول کشید و مخازن با افت فشار موقتی روبرو شد.»

اما شب گذشته، خبری مبنی بر احتمال ادامه دار شدن قطعی آب سد سلمان منتشر شد. بر اساس این خبر کانال گراش، مسیر خط انتقال آب سد سلمان به گراش، اوز و لار از محل قبلی شکسته شده است. براساس اعلام یکی از مسافرین مسیر شیراز به گراش، بیل مکانیکی در ساعت‌های پایانی چهارشنبه ۱۵ شهریورماه در محل شکستگی خط انتقال مشغول کار است. به این ترتیب، شهروندان گراش باید چند روز دیگر بی‌آبی را تحمل کنند. خرسند، رییس آبفا، از مردم خواست تا با جدی گرفتن صرفه‌جویی در مصرف آب، در رد شدن از بحران پیش رو همکاری داشته باشند.

تا وصل شدن آب شهر گراش، آن دسته از همشهریانی که نیاز وافر به آب دارند، می‌توانند آب را همانند سال‌های دور، از تانکرهای آب‌رسانی خریداری کنند. محسنی، رئیس جمعیت هلال احمر گراش، لیست اسامی رانندگان تانکر آب‌رسانی بخش خصوصی را اینگونه اعلام کرد:

شوری، دو هزار لیتری ۰۹۱۷۳۸۱۷۸۰۴

عباس نظری، دو هزار لیتری ۰۹۱۷۱۸۰۷۵۲۷

حیدر شیخی، دو هزار لیتری ۰۹۱۷۳۸۱۱۰۵۵

خلیل شیخی، دو هزار لیتری ۰۹۱۷۳۸۲۰۴۴۵

مهدی خدادادی، پنج هزار لیتری ۰۹۱۷۹۰۷۸۲۷۶

رضا خشنود، پنج هزار لیتری ۰۹۱۷۱۸۳۱۰۸۹

جواد خشنود، چهارده هزار لیتری ۰۹۱۷۱۸۲۱۳۹۴

حسین خشنود، چهارده هزار لیتری ۰۹۱۷۳۸۲۳۰۴۷

شهباز جعفریان، هجده هزار لیتری ۰۹۱۷۱۸۲۱۳۷۸

محمود محمدیان، هفده هزار لیتری ۰۹۱۷۷۸۲۵۸۲۶

Luleh Sad Salman