هفت برکه (گریشنا): بیست و چهار نفر از گردشگران گراشی در فرصتی دوازده ساعته به فداغ  رفتند و با آثار باستانی و آداب و رسوم این روستا آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی انجمن ایکوموس: هفتم فروردین ماه، کمیته‌ی گردشگری انجمن ایکوموس تیم گردشگری خود را که برای بازدید از آثار باستانی این روستا از قبل ثبت نام کرده بودند از ساعت هشت صبح تا ساعت بیست به فداغ گردی برد. بیست و چهار نفر حاضر در این تیم گردشگری از سد گمپو، قلعه دولو، آسیاب آبی و چهار طاقی فداغ بازدید کردند و همچنین شانس شرکت در یک مراسم عروسی سنتی و هم‌صحتبی و آشنایی با آداب و سنن وغذاهای محلی اهالی این دهستان را داشتند.

غلام‌رضا آرمان مهر، دبیر کمیته‌ی گردشگری ایکوموس که به عنوان راهنما با این گروه همراه بود می‌گوید: « ما در طول سال برای علاقه‌مندان به آشنایی با آثار باستانی شهر تورهای گراشگردی برگزار می‌کنیم و هفتم فروردین هرسال نیز مراسم بازید ویژه‌ داریم که امسال با توجه به ضرورت معرفی پتانسیل‌های منطقه وهمچنین اهمیت توجه به توابع شهرستان، تصمیم گرفتیم تا بازدید ویژه امسال را به آثار تاریخی و فرهنگی فداغ اختصاص دهیم. بهبود و افزایش روابط میان مردم گراش و فداغ از دیگر اهداف ما بود.»

او در ادامه بیان می‌کند:« اتفاق تازه‌ای که امسال افتاد این بود که علاوه بر بازدید از آثار تاریخی، آیین‌های منطقه‌ای و رسم و رسوم محلی مثل مراسم جشن عروسی و غذاهای محلی و … نیز مورد بازدید قرار گرفت. جای خوشحالی بود که اهالی فداغ استقبال خیلی خوبی از گردشگران گراشی داشتند. از جان‌پناه، ریئس شورای دهستان فداغ، مسعود خرم دل، پیمان تقی‌نژاد و خانواده‌ی خرم‌دل که در این سفر یک روزه ما را همراهی کردند نیز تشکر می‌کنم.»

آرمان‌مهر همچنین این مژده را می‌دهد که با توجه به استقبال همشهریان از گردشگری در فداغ امکان برنامه‌ریزی برای برگزاری مجدد این تور وجود دارد.

fedgh6