هفت‌برکه: با نصب دکل ۴.۵G در بوستان یاران، مشکل آنتن‌دهی و اینترنت همراه اول در بخشی از شهر گراش رفع می‌شود. 

ابوالحسن محمودی، مسئول دفتر نماینده مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با هفت‌برکه گفت: «سه‌شنبه هفته‌ گذشته ۱۹ دی ۱۴۰۲ دکل مخابراتی ‌BTS همراه اول در بوستان یاران جهت رفع مشکل آنتن‌دهی موبایل در بخشی از گراش مستقر شد. نصب این دکل با پیگیری‌هایی از سمت مسئولین دانشگاه علوم پزشکی گراش، دکتر حسین‌زاده نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی و دفتر انجام شد. دکل مخابراتی بوستان یاران از نوع ۴.۵G hsj که هزینه‌‌ی آن ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان است و یکی از ۶ دکل همراه اول است که اینترنت بخشی از منطقه و شهر را پوشش می‌دهد.»

Dakal Mokhaberat 2

‌ابوالحسن محمودی در مورد چگونگی جانمایی دکل‌های مخابراتی گفت: «هر دکلی که قرار است ایجاد بشود دو حالت دارد، یا دکل نیوسایت (New Site) است، یعنی سایت جدیدی قرار است ایجاد بشود و از صفر طراحی می‌شود. مثل دکل همراه اول بوستان یاران یا دکل اَد تکنولوژی (Add Technology) است، در یک شهر یا غالبا در یک روستایی اینترنت ۲g یا ۳g وجود دارد که تکنولوژی آن را افزایش می‌دهند و به ۴G تبدیل می‌کنند. مثل اتفاقی که یک ماه قبل در بشیرآباد افتاد.»‌

محمودی گفت: «برای نصب از طریق دفتر نماینده با دفتر آقای اخوان مدیرعامل همراه اول، آقای بهروزی معاون فنی همراه اول و مسئول همراه اول استان فارس آقای امامی پیگیری شد.»

رییس دفتر نماینده در تهران در مورد ضرورت این دکل گفت: «بوستان یاران جزو مناطقی بود که به خاطر افت شدید اینترنت و عدم آنتن‌دهی مناسب تلفن همراه به لیست نقاط مورد نیاز دکل جدید اضافه شده بود. بعد از جانمایی و وقفه‌ی کوتاه به دلیل نداشتن کنتور برق و تامین برق این دکل با پیگیری‌هایی که از سمت شهرداری و مخابرات انجام شد بعد از رفع مشکل برق آن در هفته‌ی جدید بهره‌برداری می‌شود.»

محمودی در جواب اینکه آیا دکل‌‌های جدیدی هم در دیگر نقاط شهرستان قرار است به بهره‌برداری برسد، گفت: «در حال حاضر یک دکل در تنگ خور خلیلی داریم که همه‌ی جانمایی‌های آن انجام شده است، در بحث تامین برق آن کمی مشکل داریم. چون برق آنجا با اداره برق بیرم است و در حال پیگیری است. در ارد هم یک دکل جانمایی شده و طبق پیش‌بینی‌های انجام شده و قرار گرفتن آن دکل در یک زمین ورزشی اداره‌ی کل با جانمایی آن مخالفت کرده است و درصدد یک جای جدید برای این دکل هستیم.»

وی در باره‌ی تاثیر این دکل و اینکه چقدر در رفع مشکل آنتن‌دهی گوشی‌های همراه اثر دارد، گفت: «عمده مشکل آنتن‌دهی در گراش یکی ورودی گراش به سمت اوز که دکل بوستان یاران بخشی از آن را پوشش می‌دهد. دیگری ورودی گراش به سمت لار است که طرح آن تصویب شده است و نیازمند تامین هزینه است بعد از سال جدید امیدواریم با همکاری شهرداری و مخابرات بتوانیم به بهره‌برداری برسانیم.»

فیبر نوری نیازمند همکاری شهرداری و مخابرات است

محمودی در خصوص وضعیت فیبر نوری در گراش و پوشش آن نیز گفت: «بخشی از گراش نظیر خیابان امام، فلکه شهید بهشتی تا مجتمع عنیبه، فلکه شهرداری (شهید برزگران) تا فرمانداری گراش و همچنین مسکن خودمالکی تحت پوشش فیبر نوری هستند. برای پوشش سراسری آن نیازمند است یک همکاری بین شهرداری و مخابرات انجام بگیرد، کار حفاری بر عهده‌ی شهرداری و تهیه‌ی فیبر بر عهده‌ی مخابرات است. برای پوشش کامل و سراسری فیبر نوری در شهر باید این همکاری دو جانبه بهتر و شدیدتر بشود.»

او در مورد وضعیت فیبر نوری در دیگر نقاط شهرستان هم گفت: «در ارد فیبر نوری تهیه شده است و با همکاری شهرداری و مخابرات شهر پیش‌بینی می‌شود تا قبل از سال ۱۴۰۳ در ارد پوشش فیبر نوری به صورت کامل انجام بشود.»