هفت‌برکه: بعد از این که در مصوبات سفر استانی رییس جمهور، هیچ نامی از گراش و اوز نبود و سهم ناچیزی به لارستان و خنج رسید، نماینده مردم در مجلس، امروز ۲۷ مهرماه در صحن علنی به رییس جمهور تذکر داد.

Majles Tazakor

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده، مهندس حسین‌زاده، نماینده مردم شریف لارستان، خنج، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی، پیش از ظهر امروز (سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰) در تذکر دو دقیقه‌ای در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، ضمن عرض تبریک به مناسبت آغاز هفته وحدت با اشاره به سفر اخیر هیات دولت به استان فارس اظهار داشت: «در این سفر با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص اختصاص بودجه به فعالیت‌های فرهنگی در این استان صحبت کردم.»

وی ادامه داد: امیدوارم اکنون که در هفته وحدت قرار داریم، به پاس احترام به مردم اهل‌ سنت جنوب فارس به خصوص مردم شهرستان اوز که اهل مطالعه و فرهنگ هستند، این شهرستان در سال جاری به عنوان «پایتخت کتاب ایران» معرفی شود. هزینه‌های زیادی در این رابطه انجام گرفته و چند سال است که اوز جزو نامزدهای نهایی دریافت این عنوان است.

حسین‌زاده در ادامه در خصوص سفرهای استانی رئیس‌جمهور گفت: آقای رئیس‌جمهور! سفرهای استانی امیدها را در دل‌های مردم زنده کرده است، اما ضرورت دارد نگاه کارشناسی به مصوبات و اختصاص بودجه رعایت شود.

وی اضافه کرد: آب بخش مرکزی شهرستان گراش و ۵ بخش جنوبی شهرستان استان فارس و هشتاد روستای این منطقه وضعیت مناسبی ندارد که چند بار هم در مجلس و هم در جلسه شورای اداری استان در حضور حضرتعالی مطرح کردم، اما متاسفانه در مصوبات سفر به فارس نیامد و این مورد تبعیض در اختصاص بودجه و اعتبارات در سفرهای استانی است که ما به آن اعتراض داریم.

نماینده مردم شریف لارستان، خنج، گراش و اوز همچنین خطاب به وزیر نیرو عنوان کرد: قبض برق کشاورزان بین ۲ تا ۸ میلیون تومان صادر شده است و متاسفانه به این موضوع رسیدگی نمی‌شود.

حسین‌زاده خاطرنشان کرد: در حوزه راه و شهرسازی نیز جاده چک‌چک و تونل شهدای خلیج‌فارس (بالنگستان) که مطالبه ۵۰ ساله مردم این منطقه است، علی‌رغم پیشرفت ۵۰ درصدی مورد توجه کافی قرار نگرفته است. جاده‌های آب‌باریک بنارویه و فرشته‌جان جویم نیز بدین‌گونه است.

وی در خصوص حوزه بهداشت و درمان هم گفت: موضوع تامین سی‌تی‌اسکن شهر بیرم و شهرستان اوز نیز مدت‌هاست که بر زمین مانده است.

 

حسین‌زاده چرا تذکر داد؟

بخش کوچکی از ۱۳۳ مصوبه سفر مهرماه هیات دولت به استان فارس، به چهار شهرستان جنوبی استان فارس اشاره داشت.

تکمیل مجتمع فرهنگی شهرستان خنج بدون تعیین محل بودجه و توضیح در مصوبات دیده می‌شد. احداث پست برق فشار قوی شهرک صنعنی خنج و بیرم نیز در کنار چند شهرک صنعتی دیگر دیده می‌شد. 

در حوزه راه و شهرسازی تکمیل ۹ کیلومتر از محور لار – بستک ۴۰ میلیارد تومان و تکمیل ۵۰ کیلومتر از محور جهرم – لار ۳۰ میلیارد تومان مشخص‌ترین مصوبه هیات دولت بود.

مساعدت جهت تجیهز مرکز رشد لارستان با پیش‌نهاد ۳ میلیارد تومان نیز بین مصوبه‌های پیش‌نهادی دیده می‌شود.

گلایه اصلی حسین‌زاده در حوزه آب است. در حالی که وضعیت آبرسانی در ۵ بخش حوزه انتخابیه بحرانی است و بندهای زیادی به آبرسانی اختصاص داشت. این بخش کامل نادیده گرفته شده است.