هفت‌برکه گریشنا: معاون درمان دانشکده علوم پزشکی و رییس نظام پزشکی گراش خروج از قرنطینه خانگی در زمان ابتلا را به خطر انداختن سلامت مردم اعلام کردند. 

در پی گزارشات مردمی در خصوص خروج برخی بیماران مبتلا به کرونا از قرنطینه خانگی قبل از ارزیابی مجدد، دکتر سیدجواد محقق معاون درمان دانشکده علوم پزشکی امروز در گفتگو با روابط عمومی این دانشکده گفت: با توجه به این که برخی افراد در هنگام ابتلا نیاز به بستری پیدا نمی‌کنند، این عزیزان ملزم به رعایت قرنطینه خانگی و رعایت دستورالعمل‌هایی هستند که همکاران ما به آنها ارائه داده اند و نباید تحت هیچ شرایطی از منزل خارج شوند.

دکتر محقق گفت: تمام افراد مبتلا پس از ۱۴ روز قرنطینه خانگی، مجدد توسط متخصص بیماری های عفونی ارزیابی می شوند و در صورت دستور متخصص می‌توانند از خانه خارج شوند و در غیر این صورت خروج از منزل یعنی به خطر انداختن سلامت مردم.

وی افزود: هر چند پایش بیماران مبتلا توسط همکاران پرتلاش ما در معاونت بهداشتی صورت می گیرد اما در این شرایط حساس کنونی، ما به همکاری بیشتر مردم در خصوص کنترل این بیماری نیاز داریم.

معاون درمان علوم پزشکی گراش با اشاره به این که ویروس ضعیف نشده و همچنان از ما تلفات می‌گیرد و ویروس در کمین ماست و از غفلت ما نهایت بهره را می‌برد تصریح کرد: با توجه به افزایش تعداد مبتلایان، مردم استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و اصول پیشگیرانه را رعایت کنند و سهل انگاری نکنند.

Dr Mohaghegh

اسامی افرادی که قرنطینه را رعایت نمی‌کنند، اعلام شود

دکتر ایزدی پزشک خانواده و رییس نظام پزشکی گراش نیز در کانال واتساپی خود نوشت: «اوضاع مجددا دارد حاد می‌شود و دوران سخت ایام سال نو در حال تکرار شدن است. به عنوان یک شهروند اعتقاد دارم اقدام برای قطع این زنجیره کذایی رو باید هر کسی از خودش، خانواده‌اش و نزدیکان‌اش شروع کند. جلوی نشر بیماری گرفته نمی‌شود مگر اینکه همه (تاکید می‌کنم همه) رعایت کنند.»

دکتر ایزدی در مورد نکاتی که در این مرحله از بیماری باید رعایت شود گفت: «توقع زیادی هم نیست. این که در شلوغی‌ها ، ازدحام و تجمعات حتی الامکان وارد نشویم‌، فواصل فیزیکی رو رعایت کنیم و در فضاهای بسته ماسک (حتی شده از نوع پارچه‌ای معمولی دست ساز) بزنیم و شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون را از یاد نبریم تاکیدی بر استفاده از دستکش هم نداریم.»

دکتر ایزدی از پیگیری خود از طریق فرمانداری برای نظارت بر عروسی‌ها گفت: «دو نکته را خدمت ایشان پیشنهاد کردم تا در صورت صلاحدید مصوب کنن تا اجرایی شود تا بلکه گرفتار طوفانی شدن اوضاع طی روزهای آتی نشویم اول این که عروسی‌های گراش خیلی عادی در حال برگزاریست حتی عادی‌تر از قبل! لزوم نظارت جدی‌تر روی عروسی‌های خانگی و باغات را یادآورم شدم. شنیده ها حاکی‌ست از شهرهای همجوار حتی مراسم خود را دارند در باغات گراش اجرا می‌کنند. برگزاری با حداقل نفرات، حداقل زمان و با رعایت سفت و سخت پروتکل حفاظتی استاندارد همراه با بازرسی ضروری‌ست.»

پیش‌نهاد دوم رییس نظام پزشکی گراش معرفی افرادی است که قرنطینه خانگی را رعایت نمی‌کنند: «به فرماندار پیش‌نهاد دادم افرادی که مثبت بوده و ملزم به قرنطینه هستند اما طبق گزارش‌های مردمی، قرنطینه را به هر دلیلی زیر پا گذاشته‌اند و آنرا رعایت نمی‌کنند اسامی‌شان رسانه ای شده و در معرض دید عموم قرار گیرد. موضوع در دست بررسی است.»